Gastroözofagial reflü şikayeti nedeniyle üst gastrointestinal endoskopik incelemesi yapılan hastalarda eozinofilik özofajit sıklığı
Frequency of eosinophilic esophagitis in patients with reflux disease
- Tez No: 331491
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOBRUCALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Gastroözofagial reflü hastalığı (GÖRH) şikayetleri nedeniyle endoskopik tetkike gönderilen hastalarda eozinofilik özofajit sıklığı konusunda pek fazla data bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda GÖRH nedeni ile merkezimize başvuran hastalarda eozinofilik özofajit sıklığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 200 hasta prospektif olarak dahil edilmiştir. Bu hastaların şikayetleri, endoskopik olarak izlenen lezyonlar kayıt altına alınmıştır. Distal özofagustan 2 ve orta özofagustan 4 adet olmak üzere toplamda 6 adet özofagus biyopsisi alınmış ve patolojik olarak incelemeye gönderilmiştir. Özofagus biyopsilerinde eozinofil sayısı her bir büyük büyütme alanında (BBA) kaydedilmiştir. Her bir BBA da 15 ve üzerinde eozinofil sayısı eozinofilik özofajit tanısı için sınır alınmıştır. Eozinofilik gastroenterit tanısını ekarte etmek üzere ayrıca mideden biyopsiler alınmıştır.Çalışmaya alınan 200 hastanın 135 i kadın (%67.5), 65 i erkek (%32.5) olarak belirlenmiştir. Hastaların yaşları ( ortalama ±standart deviyasyon (SD)) 45.31±13.18 yıl olarak saptanmıştır. Çalışmada özofagus (6 adet) ve mide (2 adet) den alınan biyopsiler dahil olmak üzere toplamda 1600 adet biyopsi yapılmıştır. Hastalarımızın 7 sinin (%3.5) özofagus biyopsilerinde her bir BBA da 15 in altında eozinofil infiltrasyonu izlenmiştir. Hiçbir hastada (%0) her bir BBA da 15 veya üzerinde eozinofil infiltrasyonu saptanmamıştır. Hastalarımızın 134 ünde (% 67) eş zamanlı alınan mide biyopsilerinde H.pylori saptanmıştır.GÖRH şikayetleri nedeniyle endoskopik incelemesi yapılan hastalarımızda eozinofilik özofajit saptamadık. Bu hasta grubunda özofagus biyopsisi alınması maliyet-etkin gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
SummaryThere are not much data on Eosinophilic esophagitis (EE) frequency in patients suffering from reflux who are referred for endoscopic investigation. In our study, we intended to investigate the frequency of EE in patients presented to our center due to gastroesophageal reflux disease (GERD).Two hundred patients were prospectively included in the study. Complaints of these patients, endoscopically described lesions were recorded. Totally 6 esophagus biopsies were taken, 2 from distal esophagus and 4 from middle esophagus, and sent for pathologic examination. In the esophagus biopsies, eosinophil counts were recorded for each high power field (HPF). The threshold for eosinophilic esophagitis was that the eosinophil count being ?15/ HPF. Additionally, gastric biopsies have been taken to rule out eosinophilic gastroenteritis diagnosis.Of the 200 patients included in the study, 135 (67.5%) was female and 65 (32.5%) was male. Mean age of the patients was (mean ± standard deviation (SD)) 45.31±13.18 years. In the study, totally 1600 biopsies were taken, including 6 from esophagus and 2 from stomach. In 7 (3.5%) of our patients, eosinophil infiltration < 15/HPF was observed in the esophagus biopsies. None (0%) of the patients shown eosinophil infiltration ?15 /HPF . In 134 (67%) of our patients, Helicobacter pylori has been detected in the stomach biopsies which were concurrently taken.Our endoscopic examinations in our patients suffering from reflux did not reveal EE. In this patient group, esophagus biopsy does not appear cost-effective.