Poli(ADP-Riboz) Polimeraz-1 (PARP-1) Genindeki (-410 ve -1672) tek Nükleotit Polimorfizmleri Basedow-Graves ve Graves oftalmopati için bir risk faktörümüdür?
Are the Single Nucleotide Polymorphisms of Poly (ADP-ribose) polymerase-1 Gene (-410 ve -1672) risk factors for Basedow Graves Disease and Graves Ophthalmopathy?
- Tez No: 331500
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SADİ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Basedow Graves hastalığı, patogenezinde hem çevresel hemde genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülen ancak nedeni tam olarak aydınlatılamamış otoimmün bir tiroid hastalığıdır.Gerek Graves hastalığında gerekse Graves oftalmopatisinin oluşumunda pek çok Farklı gen ailesindeki polimorfizmlerin ve bunlarla ilşkili sitokinlerin rol oynayabileceğini gösteren çalışmalar son yıllarda literatürde yer almaya başlamıştır. Poli (AD-riboz)polimeraz-1 aday genlerden birisidir fakat rolü tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Bu bölge içindeki bazı polimorfizmlerin PARP-1 konsantrasyonun yanı sıra aktivitesini de etkilediği ileri sürülmüştür. Bu polimorfizmler ile bazı otoimmün/ inflamatuar hastalıklar arasındaki ilişki araştırılmış ve bu polimorfizmlerin hastalık riskine katkıda bulunabileceği ortaya konmuştur.Çalışma kapsamında hasta ve sağlıklı bireylerin kanlarından (60 oftalmopatili 122 hasta,223 kontrol) DNA izolasyonu yapılarak PARP-1 geni C410T ve G1672A polimorfizmleri PZR-RFLP yöntemi ile genotiplendirilmiştir. Serum örneklerinden TNF, IL-1ß ve IL-6 seviyeleri tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; PARP-1 C410T ve G1672A polimorfizmlerinin wild tipini bulundaran hasta bireylerde kan serumunda TNF-a, IL-1 ß ve IL-6 sitokin seviyeleri mutant /polimorfik varyantını bulunduran Graves hastalarına göre genel olarak daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. PARP-1 geninin promotor bölgesi G1672A polimorfizmi ile Graves hastalığı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İlgili polimorfizmin GG genotipi ve G aleli hastalık için bir risk faktörü olarak dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Basedow Graves disease is an autoimmune thyroid disease. It is thought that both environmental and genetic factors play a role in its pathogenesis, but exact cause of disease is unclarified. Studies showing that polymorphism in many different gene family and related cytokines are responsible for Basedow Graves disease and Graves ophthalmopathy formation take place in literature recently. Poly (ADP-ribose) polymerase-1 is one of these genes, but its role is unclarified exactly. It is proposed that some polymorphisms within this region may affect both activity and concentration of PARP-1. Relationship between some of these polymorphisms and autoimmune / inflammatory diseases has investigated,it has been revealed that these polymorphisms may contribute to the disease risk.In this study, blood samples were studied for DNA isolation, and C410T and G1672A polymorphisms of PARP-1 gene were genotyped by using PCR-RFLP method in patients with Graves disease with and without ophtalmopathy and healthy subjects(n=60,62,223 subsequently). TNF-?, IL-1 ß and IL-6 levels were measured in serum samples.We found that serum TNF-?, IL-1 ß and IL-6 levels were higher in patients having C410T and G1672A polymorphism of wild type of PARP-1 than in patients having mutant/polymorphic type of theese polymorphism. There was a statistically significant relation between G1672A polymorphism in promoter region of PARP-1 gene andGraves disease. GG genotype and ve G alel of this polymorphism call attention as risc factors for this disease.