Erken embriyonik dönemde alkalozdan savunma mekanizmasının incelenmesi
Investigation of activity changes of anion exchanger against intracellular alkalosis during early preimplantation embryonic stages
  1. Tez No: 331502
  2. Yazar: ŞENAY DAĞILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hücre içi pH (pHi) düzenlenmesi, temel homeostatik mekanizmalardan biridir. Bu düzenleme, alkali şoklara karşı HCO3-/ Cl- değiştiricisi (AE), asidik şoklara karşı ise Na+/H+ ile Na+,HCO3-/Cl- değiştiricileri ile gerçekleştirilir. Yeni canlının gelişimini sağlayacak olan oosit ve sonuçta gelişen embriyoların sağlıklı olabilmesi için, bu düzenleyicilerle pHi değerlerini dar sınırlar içinde tutmaları gerekir. Yapılan çalışmalar, profaz I aşamasındaki oositlerde AE aktif iken mayotik matürasyon sürecinde bu değiştiricinin baskılandığını göstermiştir. Bu çalışmada ise, saptanan bu değişimin daha sonraki embriyonik gelişim aşamalarında, pronüklear zigottan (PN) sekiz hücreli (8h) embriyolara kadar, incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada beş ? sekiz haftalık matür Balb/c soyu farelere süperovülasyon protokolü uygulanarak ve kopülasyonları sağlanarak uygun zamanlarda PN zigot, iki hücreli (2h), dört hücreli (4h) ve 8h embriyolar elde edildi. Kültür ve kayıt solüsyonları olarak KSOM esaslı solüsyonlar kullanıldı. Elde edilen zigot ve embriyolar, pH-sensitif florofor 2,7 bis karboksi etil 5-6 karboksi florosin (BCECF) ile yüklendi ve mikrospektrofluorometrik yöntem ile ratiometrik olarak pHi kayıtları alındı. Cl- uzaklaştırma metodu ile AE aktivitesi fonksiyonel olarak saptandı. Zigot/embriyoların amonyum puls tekniği ile indüklenen alkalozdan iyileşmeleri ve bu iyileşmelerin AE inhibitörü DIDS ile etkilenmesi incelendi. Hücreleri alkali şoklardan koruyan AE aktivitesi, PN zigot aşamasında yüksek iken (0,068±0,01 pHU/dk) 2h, 4h ve 8h embriyo aşamasına kadar olan gelişimsel süreçte giderek azaldı (pHU/dk olarak sırasıyla; 0,058±0,01; 0,042±0,01 ve 0,033±0,01).
Özet (Çeviri)
Intracellular pH (pHi) regulation is an important component of mammalian cell homeostasis. pHi is maintained within a narrow range by three major regulatory-mechanisms: the HCO3-/Cl- exchanger (AE), which alleviates alkalosis, and the Na+/H+ (NHE) and Na+-dependent HCO3-/Cl- (NDCBE) exchangers, both of which alleviate acidosis. pHi should be kept within narrow range by these regulators for healthy developing embryos, as well. Findings of studies performed showed that although AE activity of oocyte at prophase I stage high, this activity is inhibited during meiotic maturation. In this study, we aimed to investigate AE activity during early preimplantation embryonic developmental process, from PN zygote to 8-c stage. In this study, PN zygotes, two-cell (2-c), four-cell (4-c), eight-cell (8-c) stage embryos were obtained by classical procedure from 5-8 week old mature female Balb/c strain mouse following superovulation protocol. KSOM based solutions were used as culture and recording solutions. Intracellular pH (pHi) was recorded by using microspectrofluorometric technique from zygotes/embryos which were loaded with pH-sensitive florophore, BCECF. AE activity was determined by Cl- removal assay. Function of AE was investigated using recovery response from induced-alkalosis and confirmed by DIDS, specific inhibitor of AE. While AE activity was high at PN zygotes (0,068±0,01 pHU/min), this activity gradually decreased as embryos develop to 2-c, 4-c and 8-c stages (in pHU/min; 0,058±0,01, 0,042±0,01 and 0,033±0,01, respectively).