Bergama Asklepieionu'nun tıbbi bakış açısı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the Pergamon Asklepieion with the medical point of view
- Tez No: 331512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KADIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bergama Asklepieionu antik dönem tapınak tıbbının önemli uygulanma alanlarından birisi olmuştur. Asklepieion'da tedavi edilen hastalar gelir durumlarına göre ya hediyeler almış ya da pişmiş topraktan teşekkür yazıtları bırakmışlardır.Asklepieion'un mimari yapısı ve orada sürdürülen sosyal yaşam, uygulanan telkin tedavileri ayrıntıları ile incelenmiş olmasına rağmen, hastaların bıraktıkları teşekkür yazıtları şimdiye kadar tıbbi bakış açısı ile incelenmemiştir.Bu tezin amacı Asklepieionlar konusundaki bu eksikliği gidermek ve antik dönem tapınak tıbbındaki hastalık anlayışını ve bu anlayış çerçevesinde uygulanan tedavi yöntemlerini günümüz tıbbının bakış açısı ile incelemektir. Böylece bir döneme ait hastalık algıları-tanımları ve bunlara yönelik mistik tıp yaklaşımı konusunda bilgi üretilerek literatüre katkıda bulunulmuştur.Çalışma çerçevesinde öncelikle tapınak tıbbı zamanında yazılmış veya o zaman hakkında geç dönemde oluşturulmuş kaynaklara ulaşılmıştır. Daha sonra Bergama ziyaret edilerek Asklepieion'daki ve müzedeki teşekkür yazıtları incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Teşekkür yazıtları Türkçe'ye çevrilmiş ve elde edilen bilgilerin ışığında tapınak tıbbına özgü anlayış ve yaklaşım tarzı günümüz tıbbının gözü ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Asklepieion of Bergama has been one of the major application areas of medicine in the ancient temple. Patients treated in the Asklepieion according to their income status either brought gifts or left thanks inscriptions made of baked clay. Although Asklepieion?s architectural structure and ongoing social life and details of suggested treatments examined with details, the thanks inscriptions that has been left by patients examined with medical point of view so far.The aim of this thesis is to overcome this deficiency on topic of Asklepieions and with today?s point of view examine disease concept in the medicine of the ancient temple and the existing treatment methods within the framework of this approach. Thus, contributed to the literature by producing information about perceptions-definitions of illness for a period and mystical medicine approach for them.Working within the framework, primarily reached resources written in the temple medicine period or created in the late period about that time. Subsequently, by visiting Bergama thanks inscriptions in the Asklepieion and museum were examined and photographed. The thanks inscriptions were translated into Turkish and with obtained information specific to the temple medicine understanding and approach manners were evaluated by present-day medicine view.