Antik Çağ'dan günümüze Anadolu'da müzikle tedavi yöntemleri ve hastaneleri
Music treatment methods and hospitals in Anatolia from Ancient Ages to the present
- Tez No: 814043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Genellikle insanoğlunun sevinç ve üzüntülerini ve aynı zamanda ruh halini yansıtan en önemli kavram olarak adlandırılan müzik, eskiden beri kullanılagelen tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Bu çalışmada, antik çağdan günümüze kadar geçen zaman içerisindeki belli dönemlerde hekim ve şaman gibi tedavi uygulayıcı kişiler tarafından uygulanan müziğin, zamanla modern tıp ve hekimliğin meydana çıkması ve tedavi yöntemlerinin daha belirgin olmasından dolayı geri planda kalmış faydaları ve insan sağlığına etkileri ele alınmıştır. Çalışmada, tarih süresince sırasıyla Antik Dönem'de müziğe verilen önem ve tedavi merkezlerinden, Anadolu'da tedavinin uygulandığı Bergama Asklepionu'nda müzikle tedavinin uygulanış biçimleri, Selçuklu ve Osmanlı Şifahaneleri'nde tedavi amaçlı kullanılan müzik ile tedavide kullanılan musiki makamlarının hangi hastalıklara iyi geldiği, Selçuklu ve Osmanlı dönemi müzik tedavinin uygulandığı hastaneler olan Darüşşifalar, müzikle tedavinin uygulandığı bir takım hastalıklar ve tedavide kullanılan enstrümanlar, kullanım alanları ve tedavinin uygulandığı vaka örnekleri ele alınmıştır. Müzikle tedavinin geçmişten itibaren kullanıldığı, günümüz gelişmiş tıp tekniklerinin yanı sıra müzikle tedavinin de tıp alanında ek olarak tedavide yardımcı alternatif bir unsur olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Music, which is generally called the most important concept that reflects the joys and sorrows of human beings as well as their mood, is one of the treatment methods that have been used for a long time. In this study, the benefits and effects on human health of music applied by treatment practitioners such as physicians and shamans in certain periods of time from ancient times to the present which have remained in the background due to the emergence of modern medicine and medical science over time and the more specific treatment methods are discussed. In the study we discuss importance given to music in the Ancient Times and the way of treatment with music in the Asclepion of Pergamon, which is one of the treatment centers through out history in Anatolia; the music used for therapeutic purposes in the Seljuk and Ottoman Health centers and which musical maqams used in the treatment were curative for some diseases and the instruments used in the treatment, areas of use and case examples where the treatment was applied. It is thought that music therapy has been used since the past, and besides today's advanced medical techniques, music therapy is an alternative supplementary element in the field of medicine.