Endodontik tedavi sonrası periapikal dokuların değerlendirilmesinde periapikal radyografi ve konik ışın hüzmeli bilgisayarlı tomografinin kullanımı
The use of periapical radiography and cone beam computed tomography for assessment of the periapical tissues after endodontic treatment
  1. Tez No: 331513
  2. Yazar: GÖKHAN ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, kök kanal tedavisinden 18 ay sonra periapikal radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) kullanarak her bir kökün periapikalindeki radyolojik değişiklikleri karşılaştırmaktır.Kök kanal tedavisi planlanan, klinik ve radyolojik dahil edilme kriterlerini (PAI ? 3) taşıyan 42 hastanın 86 dişinden diyagnostik dijital periapikal radyografi ve CBCT taraması alındı. Hastalar operasyondan 18 ay sonra tekrar değerlendirildi. Mevcut olan periapikal radyolusensinin varlığı veya yokluğu hem de boyutunun artması veya azalması üç kalibre olmuş araştırmacı tarafından değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak McNemar's testi ile analiz edildi. Periapikal indeks (PAI) ve CBCTPAI skorları belirlendi ve tüm sonuçların korelasyonlarına Spearman's rho testi ile bakıldı.`İyileşti' oranı periapikal radyografi değerlendirmesinde %44,19 iken, CBCT değerlendirmesinde aynı oran %26,74 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to compare the radiographic changes in periapical status of individual roots by using periapical radiographs and cone beam computed tomography (CBCT) after 18 months of root canal treatment.Diagnostic digital periapical radiographs and CBCT scans were taken of 86 teeth requiring root canal treatment in 42 patients that fulfilled the clinical and radiological inclusion criterias (PAI ? 3). The patients were re-evaluated 18 months post-operatively. The presence or absence as well as increase or decrease in the size of existing periapical radiolucency was assessed by three calibrated examiners. The results are assessed by using McNemar?s statistical analysis. The periapical index (PAI), CBCTPAI scores and whole score systems correlations were determined by Spearman's rho test.The ratio of `resolved lesions? in periapical radiography assessment was 44.19%, whereas the same ratio in CBCT evaluation was 26.74%.