12-14 yaş erkek futbolculara uygulanan kombine antrenmanlarının performanslarına etkisinin araştırılması
Investigate the effect of combined training that for 12-14 year old soccer players on their performances
  1. Tez No: 331522
  2. Yazar: AYDIN KARABULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12?14 yaş erkek futbolculara uygulanan kombine antrenmanlarının performanslarına etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Isparta Gülspor kulübünde futbol oynayan 30 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular, kombine antrenman yapan grup (n:15) ve konveksiyonel (normal) antrenman yapan grup (n:15) olarak ikiye ayrıldı. Araştırma grubu n:15 öğrencinin ortalama yaşı 13.3±0.7 yıl, boy ortalaması 158.1±9.9 cm, vücut ağırlığı 48.2±11.4 kg ve kontrol grubu n: 15 öğrencinin ortalama yaş 13.2±1.5 yıl, boy ortalaması 154.7±15.1 cm vücut ağırlığı 44.2±11.4 kg?dır. Altı(6) haftalık antrenman periyodu sonunda gruplara ön ve son ölçüm olarak fiziksel (boy,kilo), fizyolojik (K.A.S., tansiyon, vücut ısısı), biyomotorik (kuvvet, sürat, esneklik) ve teknik (futtek) testler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effects of combined training which is applied to 12-14 year old soccer players on their performances. Thirty soccer players of Gülspor Club voluntarily participated in this study. Players were divided into two groups as combined training group (n:15) and conventional training group (n:15). Experimental group were at average age of 13.3±0.7, average height of 158.1±9.9 cm, average weight of 48.2±11.4, while control group were at average age of 13.2±1.5 , average height of 154.7±15.1 and average weight of 44.2±11.4. At the end of six week training period, both group were given ,as pre-test and post-test, physical (height, weight), physiological (heart rate, tension, body temperature), bio-motoric (force, speed, flexibility) and technical (foot-tech) tests.