Herediter primer mikrosifalisi olan çocuklarda klinik değerlendirmeler
Clinical evaluation of children with hereditary primary mi?crocephaly
  1. Tez No: 331538
  2. Yazar: MAHMOUD SALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE NURSEL ELÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Beyni etkileyen gelişimsel anomaliler veya kromozomal bozukluklar mikrosefaliye neden olabilmektedir. Otozomal resesif herediter primer mikrosefali (MCPH) hastalarında beyin boyutu normal değerlerin altında olmakla beraber, beyin fonksiyonları ve beyin yapısı, genellikle hafif bir mental retardasyon haricinde normaldir. Bu hastalar eğitilebilir ve günlük yaşamlarında gereken görevleri desteksiz bir şekilde yerine getirebilecek niteliklerde olduğundan bu sorunun erken tespiti önemlidir. Diğer taraftan MCPH, insanlarda nörogenezi anlamak için üzerinde çalışılabilecek doğal oluşmuş model bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızla, MCPH teşhisi olan hasta grubunun analizini yaparak hem bu hastaların tedavi ve eğitimlerinin düzenlenmesi için standart verileri toplayarak sahip olduğumuz klinik bilgiyi pekiştirmek, hem de bu özellikli ailelere genetik danışma ve gereğinde prenatal tanı olanağı sunmayı sağlamayı hedefledik. Bu çalışmada MCPH tanısı alan 17?si erkek, 14?ü kız toplam 31 hastanın aile hikayesi, klinik özellikleri, nörolojik muayene bulguları ile kranial MRI, EEG ve Denver test sonuçları incelendi. Ortalama tanı yaşının 32.39±48.32 ay ve tanı yaşı dağılımının ise 0-168 ay arasında olduğu tespit edildi. Kranial MRI sonuçları anormal çıkan hasta sayısı 12 (%40) ve EEG sonuçları anormal çıkan hasta sayısı ise 3 (%10) olarak belirlendi. Hastaların %12.9?unda mikrosefaliye ek dismorfik bulgu ve %35.5?inde nörolojik gelişimin geri olduğu saptandı. Denver test sonucunun %78.6?sında anormal olduğu görüldü. Sonuç olarak, mikrosefali olgularında serebral palsi, epilepsi ve duysal, görsel defisitler gibi birlikte olan sorunlara yönelik tarama yapılmasının gerek teşhis gerekse destekleyici bakım açısından faydalı olabileceği düşüncesindeyiz. Ayrıca, oluşturduğumuz DNA bankası altyapısı ile, Türkiye deki MCHP hastalarında daha sonra yapılacak moleküler genetik çalışmalara katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Developmental abnormalities or chromosomal disorders that affect the brain can cause microcephaly. Although the brain is smaller than normal in patents with autosomal recessive primary microcephaly (MCPH), its function and structure are usually normal except for a mild mental retardation. The early detection of this problem is crucial, as these patients are of quality to be trained and to carry out the tasks in their daily lives without support. On the other hand MCPH is also a natural model disease for investigation of the human neurogenesis. In our study, we aimed both to reinforce our clinical information by analyzing the patient group with the diagnosis of MCPH and by collecting the standard data for the regulation of the treatment and education of patients and to provide genetic counseling and, when necessary, prenatal diagnosis for this featured families. In this study, we examined family history, clinical features, neurological examination findings and cranial MRI, EEG, and the Denver test results of a total of 31 patients, including 17 male and 14 female, with the diagnosis of MCPH. The mean age at diagnosis was 32.39 ± 48.32 months, with a range of 0 to 168 months. The number of patients with abnormal cranial MRI findings and EEG results were 12 (40%) and 3 (10%), respectively. Of the patients, 12.9% had microcephaly with additional dysmorphic signs and 35.5% had neurological developmental delay. In addition, 78.6% of the patients had abnormal Denver test results. In conclusion, we believe that screening for concomitant problems, including cerebral palsy, epilepsy and sensory and visual deficits in cases of microcephaly may be beneficial in terms of both the diagnosis and supportive care. Furthermore, the DNA bank infrastructure we have created will also contribute to further molecular genetic studies on MCHP patients in Turkey.