İntravenöz indüksiyon sonrası uygulanan nitröz oksit ve sevofluranın krikoid bası, laringoskopi ve endotrakeal entübasyona etkileri
The effects of sevoflurane and nitrous oxide inhalation after anesthesia induction on the cricoid pressure, laryngoscopy and endotracheal intubation
- Tez No: 331548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜMAY UMUROĞLU ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Anestezi indüksiyonundan endotrakeal entübasyona kadar geçen sürede uygulanan inhalasyon ajanlarının krikoid bası, laringoskopi ve endotrakeal entübasyona verilen hemodinamik yanıt ve bispektral indeks (BİS) üzerine etkilerininin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Elektif cerrahi girişim geçirmiş, anestezi indüksiyonu propofol ve roküronyum ile gerçekleştirilmiş 119 hastanın (18-70 yaş) anestezi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı: Grup A, indüksiyon ajanlarına ek olarak 10 ?g/kg iv alfentanil uygulanan ve uygun endotrakeal entübasyon koşulları sağlanana kadar yüz maskesi ile %33 O2 ve %67 hava solutulan hastalardan, grup SN, yüz maskesi ile %2 sevofluran, %33 O2 ve %67 nitröz oksit (N2O) inhale ettirilen hastalardan oluşturuldu. İndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, krikoid bası, laringoskopi, endotrakeal entübasyon ve endotrakeal entübasyon sonrası 5. dakikaya kadar 1 dakika aralarla sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı (sırasıyla SAB, DAB ve OAB), kalp atım hızı (KAH) ve BİS değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to determine the effects of the inhalational agents administered between the period of anesthesia induction and endotracheal intubation, on the hemodynamic response, cricoid pressure, laryngoscopy, endotracheal intubation and bispectral index (BIS). Material and Methods: The anesthesia records of the 119 patients (18-70 years) undergone elective surgery after anesthesia induction with propofol and rocuronium, were evaluated retrospectively. The patients were divided into two groups: Group A consisted of patients to whom 10 mg/kg IV alfentanil was administered after anesthesia induction and ventilated with 33% O2 and 67% air, group SN consisted of patients ventilated with sevoflurane 2% , 33% O2 and 67% N2O, via a face mask until endotracheal intubation. Systolic, diastolic and mean arterial blood pressures (SAP, DAP and MAP, respectively), heart rate (HR) and BIS values were recorded before and after anesthesia induction, cricoid pressure, laryngoscopy, endotracheal intubation and 5 min after the endotracheal intubation with 1 minute intervals.