Total intravenöz anestezi uygulanan yaşlı ortopedik hastalarda remifentanil ve alfentanilin hemodinami ve derlenme dönemine etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of the effects of remifentanil and alfentanil on hemodynamics and recovery phase in elderly patients who total intravenous anesathesia is applied
- Tez No: 103092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada total intravenöz anestezi uygulanan yaşlı ortopedik hastalarda alfentanil ile remifentanilin hemodinami ve derlenme dönemine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma kapsamına gonartroz tanısıyla öpere edilip diz protezi takılacak ASA skoru I-II olan 65 yaşm üzerindeki 40 hasta dahil edildi. Premedikasyon amacıyla 0.03mg/kg tV midazolam verildikten sonra hastalar rasgele 20 kişilik iki gruba ayrıldılar. Birinci gruba(A grubu) alfentanil - propofol TtVA uygulandL İndüksiyonda 1.5 mg/kg İV propofol (30 saniyede) verildikten sonra 10 ug/kg ÎV alfentanil(60 saniyede) ve endotrakeal entübasyon için 0.1 mg/kg İV vekuronyum verildi Sonra 1 ug/kg/dk.'dan alfentanil infüzyonuna başlandı. İkinci gruba(R grubu) remifentanfl-propofol 1ÎVA uygulandı. İndüksiyonda 1.5 mg/kg İV propofol (30 saniyede) verildikten sonra, 0.5 ug/kg İV renıifentanil(60 saniyede) ve endotrakeal entübasyon için 0.1 mg/kg İV vekuronyum verildi Hemen sonra 0.2 ug/kg/dL'dan remifentanil infüzyonuna başlandı. Her iki gruba propofol infuzyonu ilk on dakikada 8 mg/kg/saat'den, ikinci on dakikada 6 mg/kg/saat 'den ve ardından 4 mg/kg/saat'den gitti Hastalar 3 dakika %100 02 ile manuel kontrollü ventile edildikten sonra uygun çaph endotrakeal tüple orotrakeal entübe edildiler. Ventilasyon, 02-hava karışımı ile(Fi02 0.40) kontrollü olarak sürdürüldü(tidal volüm 8 ml/kg, solunum frekansı 12/dakika). Anestezi ve cerrahi dönemlerindeki yanıtlar ve anestezi derinliği PRST (Pressure, Rate, Sweating, Tears) skoru ile izlenip, 0-2 puan arasında olacak şekilde tutuldu. Alfentanil infuzyonu cerrahi bitiminden 15 dakika önce, remifentanil ve propofol infuzyonu cerrahi bitiminde birlikte sonlandınkuktan sonra derlenme dönemi; solunum, dolaşım sistemi, cilt görünümü, şuur ve kas aktivitesini değerlendirme olanağı veren Aldrete derlenme skoru ile değerlendirildi İndüksiyon sonrası iki grubu karşılaştırdığımızda SAB, OAB, DAB düşüşü alfentanil grubunda remifentanil grubuna göre anlamlı derecede daha fazladır(p0.05). İki grupta da bradikardiye rastlanmamıştır, tki grubun entübasyon sonrası ve cerrahi insizyon sonrası hemodinamik verilerini kıyasladığımızda SAB, OAB, DAB ve KAH artışı açısından aralarında anlamlı bir farklılık yoktur. Yanıtlar A grubunda daha fazla hastada görülmesine rağmen aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bu1unmamıştır(p>0.05). Turnike şişirilmesine iki grupta da hiçbir yanıt gözlenmedi Çalışmamızda A ve R grubunda intraoperatif dönemde SAB, DAB ve KAH orta.lama.1an stabil kalmış, fakat A grubunda OAB, R grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek seyretmiştir(p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been aimed to compare the effects of remifentanil and alfentanil on hemodynamy and recovery phase in elderly orthopedic patients who total intravenous anesthesia is applied. For this study, 40 patients who are aged over 65, have I-II ASA score, will be operated with the diagnosis of gonarthritis and knee prosthesis will be used, have been included. With the purpose of premedication, after giving 0.03 mg/kg IV midazolam, patients were randomly divided into two groups with 20 persons in each. Alfentanil - propofol TTVA was applied to the first group (Group A). In the induction, after giving 1.5 mg/kg IV propofol in each 30 seconds, 10 mg/kg IV alfentanil in each 60 seconds and 0.1 mg/kg IV vecuronium for endotracheal intubation were given. Then, 1 mg/kg/min. alfentanil infusion were initiated. Remifentanil-propofol TTVA was applied to the second group (Group R). In the induction, after giving 1.5 mg/kg IV propofol in each 30 seconds, 0.5 mg/kg IV remifentanil in each 60 seconds and 0.1 mg/kg IV vecuronium for endotracheal intubation were given. Then, 0.2 mg/kg/min. remifentanil infusion were initiated. The propofol infusion went to both groups in the first ten minutes at 8 mg/kg/hour, in the second ten minutes at 6 mg/kg/hour and later at 4 mg/kg/hour, respectively. After patients were ventilated with 100% 02 for 3 minutes in a manually controlled way, orotracheal intubation with endotracheal tube at proper radius was applied. Ventilation was maintained with the mixture of CVair (FİO2 0.40) in a controlled way (tidal volume as 8 ml/kg, breathing frequency as 12/min.). The reactions in anesthesia and surgery phases and anesthesia depth were followed with the PRST (Pressure, Rate, Sweating, Tears) score, then they were kept as in 0-2 points. After alfentanil infusion was cut 15 minutes before operation was terminated and remifentanil and propofol infusion was discontinued at the end of operation, recovery phase was assessed with Aldrete recovery score which gives the opportunity for assessment of breathing, circulation system, skin appearance and muscle activity. When we compare two groups after the induction, SAP, MAP, DAP decreases are significantly higher in the alfentanil group than ones in the remifentanil group (p0.05). Bradycardia has not been found İn both groups. To compare the hemodynamic data of both groups after intubation and surgical incision, there is no difference between both in SAP, MAP, DAP and HR increases. Although reactions are relativery higher in the patients of Group A, there is no statistically difference between them (p>0.05). No reaction to tourniquet was reported in both groups. In the study, SAP, DAP and HR averages had become stabile in intraoperative phase in A and R groups, however in the Group A, MAP was significantly higher than in the Group R (p0.05).