Topikal ajanların cerrahi yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin rat modellerinde değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency of topical agents on surgical wound healing in rat models
  1. Tez No: 331550
  2. Yazar: ESİN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: (i) Türkiye?de halk arasında tedavi amaçlı kullanılan bir bitki olan hiperikum perforatum ile, (ii) cerrahi pansumanlarda sıklıkla kullanılan povidon iodin ve tentuire de benjoin maddelerinin baş ve boyun cerrahileri sonrası yara iyileşmesindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi MATERYAL VE METODLAR: 9 wistar albino rat modeli çalışmaya dahil edilmiştir. Her lineer dorsal insizyon ve primer sütürasyon ile her ratta toplam beş grup oluşturulmuştur. Hiperikum perforatum, povidon iodin, tentuire de benjoin grupları, tretinoin ve kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Materyaller günde iki kere pansuman sonrası uygulanmıştır. Yedi günlük takip periodu sonrasında ratlar sakrifiye edilerek, histopatolojik inceleme için örnekler toplanmıştır. İnflamatuar hücre sayısı, reepitelizasyon, granülasyon dokusu, anjiogenez, kollojen birikimi, hemoraji ve hücre yıkımı parametreleri değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hiperikum perforatum grubunda re-epitelizasyon (p=0.004) ve kollojen birikimi(p=0.002) parametrelerinde artış, ancak inflamatuar hücre sayısı (p=0.012) ve granülasyon dokusu(p=0.006) parametrelerinde düşme mevcuttu. Povidon iodin grubunda ise iyi bir epitelizasyon(p=0.002) ve artmış bir granülasyon dokusu(p=0.006) ancak belirgin bir hemoraji ve hücre yıkımı(p=0.00) saptadık. Tentuire de benzoin grubunda, anlamlı olarak yüksek oranda re-epitelizasyon(p=0.00), kollojen birikimi(p=0.00) ve ayrıca granülasyon dokusu(p=0.002) olduğunu gördük. SONUÇLAR: Deneysel çalışma sonuçlarımız, hiperikum perforatum maddesinin yara iyileşmesinde kullanılabilecek optimal bir ajan olduğunu göstermitir. Ayrıca sunulan çalışma, povidon iodin ve tentuire de benjoin maddelerinin yara iyileşmesi üzerine olan etkilerine ışık tutmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Hiperikum perforatum, povidon iodin, tentuire de benjoin, yara iyileşmesi
Özet (Çeviri)
AIM: To determine (i) the histopathological effects of topical application of hypericum perforatum (a plant from Turkish folk medicine), (ii) the povidone iodine and tincture benzoin (materials frequently used for dressing after surgery ) on wound healing after head and neck surgeries. MATERIALS AND METHODS: Nine wistar albino rat models were used. Five groups were formed on each rat after linear dorsal incisions and primer suturing. Hypericum perforatum, povidone iodine, tincture benzoin groups were compared with tretinoin and control groups. The materials were applicated twice a day after dressing. After seven days follow up rats were sacrificed and samples were taken for histopathological evaluation. Inflammatory cell count, reepithelialization, granulation tissue, angiogenezis, collogen accumulation, hemorrhage and cell lysis parameters were observed. RESULTS: The hypericum perforatum group had significantly higher values of reepithelialization (p=0.004) and collagen accumulation (p=0.002), but lower values of inflammatory cell count (p=0.012) and granulation tissue (p=0.006). In povidone iodine group, we determined a good reepithelialization (p=0.002) and increased granulation (p=0.006) but a remarkable hemorrhage and cell lysis (p=0.00). In tincture benzoin group, significantly higher values of reepithelialization (p=0.00), collagen accumulation (p=0.00) and also granulation tissue (p=0.002) were observed. CONCLUSIONS: The experimental data revealed that hypericum perforatum can be used as an optimal agent for wound healing. Also the present study determined effects of povidone iodine and tincture benzoin materials on healing of surgical wounds. KEY WORDS: Hypericum perforatum, povidone iodine, tincture benzoin, wound healing