Futbolda savunma esnasında kazanılan toplarla yapılan farklı hücum çeşitlerinin müsabaka sonucuna etkisi
Futbolda savunma esnasinda kazanilan toplarla yapilan farkli hücum çeşitlerinin müsabaka sonucuna etkisi
  1. Tez No: 331557
  2. Yazar: ALİ ENVER KAPELMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbolda savunma esnasında farklı bölgelerde kazanılan toplar ile gerçekleştirilen farklı hücum stratejilerinin müsabaka sonucuna olan etkilerinin incelenmesidir. Türkiye Süper Ligi?nden 12 maç, UEFA Şampiyonlar Ligi?nde 13 maç ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası?nda 7 maç olmak üzere toplam 32 maç analiz edildi. Analiz kriterleri; hücum başlangıç bölgesi, hücum şekli, hücum bölgesi, pas sayısı ve hücum süresi olarak belirlendi. Değerlendirmeler için notasyonel analiz tekniği ve Mathball bilgisayar destekli analiz programı kullanıldı. Gözlemler ve gözlemciler arası güvenirliği belirlemek amacıyla Kappa (?) testi istatistiği kullanıldı. İstatistiksel analizlerde non-parametrik testlerden Ki-kare ve Kruskal Wallis testleri uygulandı. Futbolda, hücum sonuçlanma kriterleri açısından başlangıç bölgesine göre, hücum şekline göre, hücum bölgesine göre, hücum süresi ve pas sayısına göre anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different types of offensive styles on match soccer after grabbing balls during defensive phase in soccer. 12 matches from Turkish Super League, 13 matches from UEFA Champions League, 7 matches from 2012 European Championship; totally 32 matches were analyzed. In the research, hand notation technique was used. Kappa (?) statistics has been used in order to determine reliability between observations and observers.