La problématique de la volonté chez Leibniz
Leibniz'de irade sorunsalı
- Tez No: 639399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Leibniz'in felsefesini incelediğimizde, irade konusunun önemli bir rolü olduğunu görüyoruz. Özellikle, irade sıfatını inceleyerek Tanrının aktüel dünyayı nasıl yarattığını ve aynı şekilde yaratılmışların bu dünyada nasıl etki ettiklerini anlayabiliyoruz. Leibniz'in felsefesinde irade kavramıyla birlikte özgürlük ve zorunluluk kavramlarını da incelemek için ilk olarak Tanrının aktüel dünyayı yaratmadaki amacını ele almak gerekmektedir. Tanrı'nın üç ana sıfatı Leibniz felsefesinde önemli yer tutmaktadır. Bunlar güç, bilgelik ve iyilik (lütuf)' dir. İyilik ve bilgelik beraberce Tanrı'nın sonsuz ama kararsız (indéterminé) olan gücünün mükemmeli üretmesi için kararlı olmasını sağlarlar. Böylelikle gücünün aktüel dünyaya işaret eden mükemmeli üretmesiyle, aynı zamanda bilgeliğinin kendisinin bilinmesini ve iyiliğinin onu seçmeye hizmet ettiğini anlıyoruz. Tanrı'nın mümkün olan en iyi dünyayı seçtiğini söylediğimizde, bu seçim iradesine bağlı olan olumsal hakikatler sayesinde olur. Dolayısıyla, bir düzene göre yaratılan mümkün olan en iyi dünyanın seçiminde uygunluk vardır, yani Tanrı iradesi sonucu aldığı kararda ahenk esastır. Tanrı'nın üçüncü ana sıfatı, iradesinin yetkinliği olan iyiye yönelik iyiliği, müdrikesinin yetkinliği olan bilgeliği sayesinde seçimini hem iyi hem de doğru kılar. Leibniz her mümkün dünyanın mükemmellik derecesine göre aktüel olmada hak iddia ettiğini, ancak aktüel ya da mükemmel dünyanın varlığının nedeninin bütün dünyaların içerdiği uygunlukta veya mükemmellik derecelerinde bulunması gerektiğini ifade eder. Tanrı'nın zorunluluğu dışlayan ancak akılla ilişkili olarak seçiminde özgür olduğunu görüyoruz. Yani bu, sadece doğru değil, aynı zamanda iyiliğin eğilimi de olan seçimdir. Tanrı'nın iradesi özgürlük gerektirdiğinden, iradesinin nesnesi için birden fazla seçeneğe sahip olması gerekir. Aksi takdirde, iradesinin sadece bir mümkün nesnesi olsaydı, iradesinden ve bilgeliğinden bahsedilemezdi. Bu nedenle, kendiliğinden ve kararlı olan iradi eylem için tersi çelişki içeren metafizik zorunluluk söz konusu değildir. İradi eylemde, iyiye yön veren veya bu eyleme uygunluk ilkesi açısından izin veren ahlaki zorunluluktur. Ahlaki zorunluluğun karşıtı uygunluktur, ancak bu çelişki anlamına gelmez. Dahası, Teodise'nin önsözünde Leibniz Tanrı'nın kendisinin, her zaman en iyisini seçmesine rağmen, mutlak bir zorunlulukla hareket etmediğini söyler. Seçimini uygunluk temelinde doğa yasalarına göre yapar. Ve bu yasalar mutlak zorunlu hakikatler ve keyfi kararlar arasındaki dengeyi kurar. Her halükârda Leibniz, Tanrı'nın kararnamesinde, sıfatlarının birbirine bağlı olması sebebiyle, her zaman hem akla hem de ahlaka dayalı bir amaç olduğunu ifade eder. Bu yüzden Tanrı her zaman en uygun olanı seçer ve bu onun özgürlüğüne zarar vermez. Dünya, olumsal şeylerin bir araya gelmesidir, yani kendi içlerinde orantılı ve tek tip olmayanlardır. Eğer olumsal şeyler her şeye kayıtsız olsaydı, başka bir deyişle, tekdüze olsaydılar; Leibniz'e göre Tanrı'nın aklı veya iradesinden bahsetmenin bir anlamı yoktu, çünkü şeyler tek tip ve kayıtsız oldukları sürece düşünülecek ve seçilecek bir şey olmazdı. Ve dünyanın varlığının nedeni akıl olduğu için, olumsal olan bu dünyaya ek olarak, diğer sonsuz mümkün dünyalar da olmalıdır. Dahası, tüm bu mümkün dünyalar da var olmayı iddia ettiğinden, bu dünyanın sebebi; bir dünyayı belirlemek için tüm bu mümkün dünyalarla bağlantılı olmalıdır. Ve her şey birbirine bağlı olduğundan, bir dünya yeterli olmalıdır. Öyleyse, Tanrı onu bir kez önceden yarattığında ve her şeyin en küçük parçasına kadar bile sonsuz olarak bağlantılı olduğunu söylemeliyiz ki, bu da evrende bir kararlılık olduğunu bize gösterir. Yani, evrenin en küçük kısmında bile kararlılık olduğu için, olaylarda geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanda bir ardıllık olduğunu söylemek gerekir ve bu ardıllıkta neden-sonuç ilişkisi de vardır. Yaratıklar doğasının evreni tarafından yayılan şeylerin sürekliliğinde, çözüm belirli nedenlerle sınırsız olarak ve ayrıca doğadaki şeylerin sonsuz çeşitliliği nedeniyle ayrıntılı bir şekilde ilerler, bunların ve aynı şekilde cismin sonsuzca bölünmesinin bir yeterli nedeni olmalıdır. Ve maddenin her bir kısmı da aktüel olarak alt bölümlere ayrılmıştır. Her birinin, tüm evreni ifade edebilen kendine özgü bir hareketi vardır. Basit cevherlerin bir araya gelmesi olan bileşik, bir çokluktur. Doğada hiçbir monad aynı değildir. Bu nedenle onları nitelikleri ve içsel eylemleri, yani bileşiğin veya dışsal olanın temsili olan algıları ve bir algıdan diğerine eğilimler olan iştahaları ile ayırt edebiliriz. Madde, bizzat varoluş sebebi değildir, varoluşun sebebi maddenin en küçük kısmında bile yaratıklar, canlılar, hayvanlar, entelektyalar ve ruhlar olmasındandır. Leibniz'e göre monada entelektya veya ruh da denir. Ancak bizi ruhları olan hayvanlardan ayıran büyük bir fark vardır ki bu da zorunlu ve ebedi hakikatlerin bilgisidir. Bize akıl ve bilime izin veren hakikatlerdir ve onlar aracılığıyla kendimiz hakkında bilgi sahibi olabilir ve Tanrı'nın bilgisine yükselebiliriz. Bu nedenle, bu seviyeye Leibniz akıllı ruh veya zihin (esprit) der. Sebep-sonuç ilişkisine göre düşündüğümüz için, böylece Tanrı tarafından bize kazınmış olan ideayı temsil eden nesnenin yardımıyla düşünebiliriz. Nesnenin algımıza bağlanması nedeniyle, ruhumuzun durumlarında değişiklikler olacaktır. Ve bu da, nesnede çeşitliliği saran düşüncemizden kaynaklanan ilişkiler ve duygulanımlar çokluğu nedeniyle, basit maddede çokluğu deneyimlememize yardımcı olur. Dolayısıyla düşünce ve algı olmadan bize hiçbir şey ulaşamaz, gelecekteki tüm düşüncelerimiz ve algılarımız önceki düşünce ve algılarımızın sonucudur. Bu refleksif eylemler, muhakememizin nesnelerini oluşturan iki ilkeye dayanır. Bir tanesi çelişki ilkesidir. Bu ilke ile neyin çelişkili olduğunu ve neyin tersi veya çelişiğinin doğru olduğunu yargılarız. Diğeri ise yeterli nedendir. Yeterli bir neden olmadan hiçbir gerçeğin gerçekleşmeyeceğini veya hiçbir gerçek ifadenin doğru olmadığını varsayabiliriz. Bu prensibi kullanarak bunun neden böyle olduğunu ve başka türlü olmadığını da anlarız. Zorunlu hakikatleri bilerek ve onlardan soyutlamalar yaparak kendimizi refleksif eylemlere yükseltiriz, ve bu refleksif eylemler beni ve Tanrı'yı düşünmemizi sağlar. Sonuç olarak refleksiyon, zaten içimizde sahip olduğumuz ideaları tanımayı sağlayan bir düşünce eylemidir. Leibniz, Discours de Métaphysique adlı kitabında, yaratılan herhangi bir monad yaratıcısını kendi mükemmelliği nispetinde taklit ettiğini ve bir şekilde Tanrı'nın bilgeliğinin ve gücünün karakterine sahip olduğunu ifade eder. Tanrı'nın ya da tüm evrenin aynası olan her eleman, evreni kendi tarzında ifade eder; yani aynı şehre bakan kişinin onu farklı durumlarına göre çeşitli şekillerde baktığı gibi temsil edilir. Arnauld ile yazışmalarda, Leibniz, Adem örneğiyle bireysel mefhumun içerdiği olayların zorunluluğu sorununu açıklar. Ve diğer tüm bireysel cevherlerin durumlarına uygun sonsuz mümkün Adem arasından Tanrı tarafından böyle kararlı bir Adem'in seçildiği anlaşılmaktadır. Yani günah işlemeyen başka bir Adem yerine günah işleyen böyle bir Adem seçilmiştir. Leibniz'e göre Adem'in bireysel mefhumunun sonsuza dek başına gelecek her şeye işaret ettiğini söylemek, yüklemin aktüel olan bir doğru önermenin öznesi tarafından içerildiğini söylemekle aynı şeydir. Bir kişinin bireysel mefhumundan dolayı başına gelmesi gereken her şeyi sonsuza dek kuşatmış olsa da ve Tanrı devam eden gelecekteki olayların güvence altına alınmasını öngörmesini, Leibniz bunların consécution (mantıksal bağlantı) ve connexion yoluyla nasıl zorunlu olmadıklarını, ama kesin olduklarını açıklar. Ebedi hakikatlere ait olan connexion kesinlikle gereklidir ve bunun tersi çelişki anlamına gelir. Öbür türlü, tersi bir çelişki içermediğinden dolayı, consécution olumsaldır, bunun da zorunlu olduğunu söyleyebiliriz, ancak ex hypothesi ve ilineksel olarak. Çünkü o bu ilerlemelerle uygun bir şekilde olduğu için teminat altına alınmıştır, ancak zorunlu değildir. Tanrı'nın sadece iyi değil, aynı zamanda kötüyü de içeren mükemmeli yaptığını belirtmek isteriz. Kötülüğün iyiliğin yoksunluğu olduğunu ve bu nedenle doğada ne saf iyiliğin ne de kötülüğün olmadığını, mükemmelin kötüyü değişen derecelerde içerdiğini düşünüyoruz. Leibniz için kötülük duygusu sadece cehaletten değil, aynı zamanda yoksunluktan kaynaklanan hatadan da gelir. Ve özellikle insan ruhu bağlamında kötülük konusunu göz önünde bulundurarak; Leibniz'in bize açıkladığı gibi, ölümsüz ruhumuzun varlığı bizi bir kişi yapar. Sahip olduğumuz bu kişilik, bilinci korurken ahlaki nitelikleri de korur. Bu, akla olduğu kadar iyiliğe de uygun bir eylemdir, yani söz konusu olan kişinin yolundaki engelleri ortadan kaldırarak Tanrı yolunu taklit etmesidir. Özgürlüğümüze gelince, belirsiz bir özgürlükten veya eşitliğin kayıtsızlığındaki bir özgürlükten söz edemeyiz. Yani, eşit birkaç seçenek olması durumunda, akıl yürütme olmadan nasıl karar verilebilir? Gerçek bir karar vermek için onları ayırt etme imkanı olmadığından, deneyime aykırıdır. Çünkü her zaman farklı derecelerde bizi bir seçime yönelten belirli nedenler vardır. Ve bu bize eylemlerimizde, kararlarımızda olumsal bir özgürlük olduğunu gösterir, bu durum algılarımız nedeniyle eğilimlerimize bağlı olmasından kaynaklanır. Her zaman bize karar verdiren ve seçimimizi yaparak özgürlüğümüzü koruyan baskın bir sebep vardır. Tanrı, olduğu gibi gördüğü bir adamı olasılıklardan seçtiğinde, insan talihsizliğini de elde eder. İnsanın kötülükle bu kadar kaçınılmaz olarak karşılaşması, onu öyle olmasını gerektiren mükemmel plandan kaynaklanmaktadır. Öte yandan, insanın iyiyi daha iyi tanıması ve en iyisini yapması için bazı kötülüklere ihtiyacı vardır. Ve ayrıca, Leibniz fiziksel zorunluluğun Tanrı'nın yüce seçimi olan ahlaki zorunluluğa dayandığını belirtir. Ahlaki zorunluluğa bağlı olarak, fiziksel zorunluluk doğanın düzenini düzenler ve buna göre hareket yasalarında bulunur. Tanrı ve yaratıkları arasındaki ilişkiye gelince, özgür iradenin ve zorlamanın ortasında olan insanın özgürlüğü, Tanrı'nın ahlaki zorunluluğu ile ilgili kararına uygun olarak yürütülür. Akıllı ruhlar evrenin sistemini bilebilir ve mümkün olduğu kadar taklit edebilir, çünkü kendileri hakkında bilgi sahibi oldukları için Tanrı'da bir ayrıcalığa sahiptirler. Sonra Leibniz bize tüm ruhların toplanmasının, ahlaki dünya olan Tanrı Şehrini oluşturduğunu açıklar. Bu ahlaki dünya doğal dünyadadır ve Tanrı'nın eserlerinde en yüksek olandır. Leibniz'in belirttiği gibi, insan küçük bir dünya ya da bir mikrokozmos gibidir, aklıyla aradığı şeyi başarabilir. Bizler refleksiyon ile Tanrı'ya dönebiliriz. Ve özümüzün ondan geldiğini fark ettiğimizde, iyiye yönelik yaratıklar olduğumuzu da fark ederiz. Ayrıca, üç ana sıfatına göre mükemmeli üreten Tanrı'nın amacını da kavrarız. İşte bu kavrayış hakiki insan özgürlüğüdür.
Özet (Çeviri)
When we examine Leibniz's philosophy, we see that the concept of the will has an important role. In particular, thanks to the attribute of the will, we understand how God created the world today, as well as how the creatures act in this world. To examine the concept of will, as well as the concepts of freedom and necessity in Leibniz's philosophy, we must understand know God's purpose for the creation of the world today. The three main attributes of God occupy an important place in Leibniz's philosophy. These are the attributes of power, wisdom and kindness. God is infinitely powerful; however, its power is indeterminate, combined goodness and wisdom determines that it to produce the best. Therefore, we understand that the best, meaning the « the actual world » was produced by power, it was made known to itself by wisdom, and finally chosen by the application of goodness. And when we say that God chooses the best version of the world among others possible, this choice is made by virtue of contingent truths which depend on his will. Thus, we see that there is a convenience in God to choose the best possible version of the world where it is produced in an order, that is to say, that there is harmony in this actual world, and what makes his decision in his choice, it is his will. So the third main attribute, namely, goodness, which tends to good, that which is the perfection of the will of God makes its choice both good and true, because of its wisdom, which contains the knowledge of the truth, the one who is the perfection of his understanding. Leibniz explains the reason for the existence of the actual or best world, saying that as this reason must be found in the degrees of perfection, or in the convenience that all the world's contain, each world is therefore right to claim its existence in proportion with its perfection. We see that God has frredome of choice, which excludes necessity, however, it is based upon reason. Namely, it is the choice which is not solely right but at the same time also inclined to good. Since the will of God required freedom, so he must have more than one choice for the object of his will. Should there be only one possible object of his will, it would be meaningless to speak of his will and his wisdom. So we should not mention the metaphysical necessity, the opposite of which implies contradiction, for spontaneous and deliberate voluntary action. It is the moral necessity in voluntary action that which directs to the good or which allows this action with regard to the principle of convenience. The opposite of moral necessity is against convenience, but does not imply contradiction. Furthermore, in the preface to Theodicy, Leibniz tells that God himself, although he always chooses the best, does not act by an absolute necessity. He makes his choice according to the laws of nature based on convenience. And these laws strike the balance between absolutely necessary truths and arbitrary decrees. In any case Leibniz expresses that there is always a goal in the decree of God either by reason or by morality, as its attributes are joined together. That is why God always chooses what is most suitable, and it does not interfere with his freedom. The world is an assembly of contingent things, that is, they are proportional in themselves and not uniform. If contingent things were indifferent to everything, in other words, they were uniform; there would be no point in talking about God's intelligence or His will, because there would be nothing to consider and choose as long as they were uniform and indifferent, according to Leibniz. And as the cause of the existence of the world is intelligent, there must also be an infinity of other possible worlds, in addition to this world which exists being contingent. Furthermore, as these possible worlds also claim to exist, the cause of this world must be linked to all these possible worlds, to determine one. And since everything is linked, one world should suffice. So, we must say that as God created it once all in advance, and everything is linked even to the smallest extent infinitely, in the universe, there is a determination. So, as there is the determination to the smallest part of the universe, it is also to say that there is a succession in the events, namely the past, the present and the future are linked, and as it there is also the connection of cause and effect in this succession. There must be a sufficient reason, because in the continuation of the things spread by the universe of nature creatures, the resolution goes in a detail without limits for particular reasons, and also because of the infinite variety of the things in nature, and of the infinite division of the body. And each part of the matter is actually subdivided to infinity. Each has its own specific movement, which can express the whole universe. The compound which is the assembly of simple substances is a multitude being a body. No two monads in nature are identical. We can therefore discern them by its qualities and its internal actions, namely its perceptions those which are the representations of the compound or of what is external, and its appetites those which are the tendencies from one perception to another. Matter is not itself is the cause of existence, it is because of creatures, living beings, animals, entelechy, souls in the least part of matter. The monad is also called entelechy or soul according to Leibniz. But there is a big difference that what distinguishes us from the animals who also have souls, and that is the knowledge of necessary and eternal truths. Understanding the eternal truths enables us to reason and make us of the science, with the assistance of these abilities we can have knowledge of ourselves and rise to the knowledge of God. Therefore, this level is called reasonable soul or spirit, for Leibniz. As we think by virtue of the cause and effect relationship, and therefore, we can only think with the help of the object which represents his idea which is engraved in us by God. Because of the object that concerns perception, there would be changes in the states of our soul. And because of the plurality of affections and relationships that result from our thinking that envelops a variety in the object, and this helps us to experience a multitude in simple substance. So, nothing can happen to us without thought and perception, all our future thoughts and perceptions are the result of our previous thoughts and perceptions. These reflexive acts constitute the main objects of our reasoning, those which are based on two principles. One is that of contradiction. With this principle, we judge false what is contradictory, and what is opposite or contradictory of the false is true. And the other is that of sufficient reason. We can assume that no fact will be realized, or that no real statement is true without sufficient reason. We also understand why this is so and not otherwise, using this principle. And we can elevate ourselves to reflexive acts by knowing the necessary truths and making their abstractions, and that these reflections lead us to think of myself and God. Reflection is therefore an act that assures us to think of recognizing the ideas that they already have in us. Leibniz expresses, in his book entitled Metaphysical Discourse, that any created monad imitates its creator as much as it has perfection, and that it has in a way the character of its wisdom and of its power of God. Because each substance, mirror of God or of the whole universe, is expressed in its own way, as the same city is variously represented according to the different situations of the one who looks at it. In Correspondence with Arnauld, Leibniz explains the question of the necessity of events enclosed in the individual notion through the example of Adam. And it is understood that such a determined Adam chose, by God, according to his circumstances which suit those of all the other individual substances, among an infinity of possible Adams. That is, such an Adam is chosen the one who sinned instead of another Adam who is not sinned. And to say that the individual notion of Adam means that everything that will happen to him forever is the same as saying that the predicate is locked up by the subject of a true proposition, including being actual, according to Leibniz. Despite the individual notion of a person even if he envelops everything that must happen to him forever, and as God foresees the future contingents in the continuation which are assured, Leibniz also explains how they will not be necessary, but will be certain, by connection or by consecution. Th