Vasküler düz kas hücrelerinde ang II ve EGF uyarımı sonucu P42/P44 mapk yolunun aktivasyonunda AT1R ve EGFT transaktivasyon ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between at1r activation and egfr transactivation in vascular smooth muscle cells induced by epidermal growth factor and angiotensin II
- Tez No: 331604
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ang II uyarımlı sinyal iletim mekanizmaları ve vasküler patolojilerdeki rolü yıllardır araştırılagelmektedir. Ang II, vasküler düz kas hücrelerinde mitojenik aktivite, proliferasyon, hiperplazi ve inflamatuvar bileşenlerin üretimini artırmak ve migrasyonu uyarmak gibi etkilerle, hipertansiyon ve aterosklerozun da aralarında bulunduğu kardiyovasküler hastalıkların gelişimine katkı sağlar. Ang II ve benzer şekilde EGF ligandının VDKH?nde hücre büyümesi, apoptozis, inflamasyon ve migrasyon ile sonuçlanabilen ERK1/2 yolağı gibi sinyal yolaklarını uyardığı bilinmektedir. Mevcut çalışma Ang II uyarımlı EGFR transaktivasyonu olayı ve AT1R ile EGFR arasındaki olası mekanizmaları aydınlatmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda Ang II yada EGF uyarımlı ERK1/2 ve EGFR-Tyr1068 fosforilasyonları farklı inhibitörler kullanılarak VDKH?nde incelendi. Deney sonuçlarının analiz edilmesiyle VDKH?ndeAng II veya EGF uyarımıERK1/2 ve EGFR fosforilasyonunu uyarmaktadır.Ang II uyarımlı ERK1/2 fosforilasyonu bir EGFR alt yolak olayıdır. Ang II, AT1R üzerinden EGFR?ı transaktive ederek ERK1/2 aktivasyonuna yol açar. EGFR transaktivasyonu Ang II?nin neden olduğu ERK1/2 fosforilasyonu için vazgeçilmezdir. Ang II uyarımlı EGFR transaktivasyonu HB-EGF salınması ile gerçekleşir. Ang II, MMP aktivitesini artırarak ERK1/2 aktivasyonuna neden olurken EGF aynı etkiyi göstermez. Sonuç olarak, yapmış olduğumuz çalışmadan elde edilen veriler ışığında Ang II?nin VDKH?nde EGFR transaktivasyonuna neden olduğu ve bu transaktivasyon olayı neticesinde ERK1/2 yolağının uyarıldığı belirlenmiştir. Yakın gelecekte Ang II?nin kardiyovasküler hastalıklardaki patofizyolojik etkilerini önlemek için EGFR inhibitör(ler)inin klinik olarak kullanılması bu alanda yapılacak olan daha ileri araştırmalar sonucu söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Ang II stimulated signal transduction mechanisms and the role of Ang II in vascular pathologies has been explored for years. Ang II contributes to development of cardiovascular diseases including, hypertension and atherosclerosis by enhancing mitogenic activity, proliferation, hyperplasia, inflammatory mediators production, and stimulating migration of VSMCs. It is known well Ang II and, in a similar way, EGF ligand induces signaling pathways such as ERK1/2 which may results in cell growth, apoptosis, inflammation and migration of VSMCs. The present study was conducted to enlighten Ang II-induced EGFR transactivation event and possible mechanisms that links AT1R to EGFR. In our study, Ang II- or EGF-induced ERK1/2 and EGFR-Tyr1068 phosphorylations were investigated by using different inhibitors in VSMCs. Analysis of experiments? data shows that treatment of VSMCs with Ang II or EGF induces ERK1/2 and EGFR phosphorylation. Ang II-induced ERK1/2 phosphorylation is a downstream event of EGFR transactivation. Ang II transactivates EGFR through AT1R leading to ERK1/2 activation. EGFR transactivation is indispensable for ERK1/2 phosphorylation caused by Ang II. Ang II-induced EGFR transactivation is mediated by release of HB-EGF. Ang II, but not EGF, causes ERK1/2 activation by increasing MMP activity. In conclusion, the results of our study indicates that Ang II leads to EGFR transactivation and subsequent ERK1/2 pathway activation in VSMCs. It may be clinically possible to use EGFR inhibitor(s) as a drug to abrogate the pathophysiological effects of Ang II in cardiovascular diseases after further studies on this topic soon.