İskemik ve non-iskemik dilate kardiyomiyopati hastalarında aortun elastik özellikleri ve desendan aorta renkli M-mode propagation velositesi (APV)'nin araştırılması
Investigation of aortic elastic parameters [aortic distensibility (AD) and aortic strain (AS)] and aortic propagation velocity in dilated cardiomyopathy patients with or without critical coronary artery disease
- Tez No: 331620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve amaç: Dilate kardiyomiyopati (DKM), normal sol ventrikül duvar kalınlığı ile beraber kasılma disfonksiyonu ve ventrikülde genişleme ile karekterize ilerleyici kalp kası hastalığıdır. Kardiyomiyopatinin kalıtımsal hastalıkları, infeksiyonları ve toksinleri de içeren birçok nedenleri bulunmaktadır. Kuzey Amerika ve Avrupa?da iskemik kardiyomiyopati kardiyomiyopatilerin en sık görülen nedenidir. Bu nedenle iskemik ve noniskemik DKM hastalarında aortik strain (AS), aortik distensibilite (AD) ve aorta propagasyon velositesi (APV) araştırılması amaçlandı.Materyal ve metot: Kardiyoloji kliniğimize başvuran ve ekokardiyografik incelemesinde dilate kardiyomiyopati (DKM) (LVEF5,8) tespit edilen ve KAH tanısı veya şüphesi ile koroner anjiyografi tetkiki yapılan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya 50 iskemik DKM (>%50 koroner arter darlığı), 56 non-iskemik DKM (
Özet (Çeviri)
Background and aim: Dilated cardiomyopathy (DCM) is a progressive disease of heart muscle characterized by contractile dysfunction and ventricular dilatation with normal left ventricular wall thickness. There are many causes of cardiomyopathy including hereditary diseases, infections and toxins whereas ischemic cardiomyopathy is the most common cause of cardiomyopathies in North America and Europe. We aimed to investigate aortic strain (AS), aortic distensibility (AD) and aortic propagation velocity (APV) in DCM patients with either critical or non-critical coronary artery disease.Material and methods: The patients who underwent coronary angiography with complaint of angina at our institution were included in the study. 50 DCM patients with critical coronary artery stenosis of > 50% in at least one epicardial coronary artery, 56 DCM patients with non critical coronary artery stenosis of < 50%, 53 patients with normal coronary arteries and 50 control patients whom did not undergo coronary angiography were included in the study. Age, gender, weight, height, and biochemical parameters were noted and echocardiographic AS, AD, APV measurements were made. Groups were compared with either one way analysis of variance (ANOVA) or Kruskal Wallis tests with regard to continuous variables and Pearson chi-square test with regard to categorical variables.