Konjenital hipotiroidili hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum s100b düzeyi bakılması
Evaluation of the serum s100b level in the patients with congenital hypothyroidism before and after treatment
  1. Tez No: 331619
  2. Yazar: HATİP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Konjenital hipotiroidi (KH) çocuklardaki önlenebilir mental retardasyonun en sık görülen sebeplerinden biridir. Bu çalışmada KH?li hastalarda levotiroksin tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum S100B düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu 5?30. günler arasında tanı alan 40 KH?li vakadan oluşmakta idi. Olgular tiroksin tedavisinin 6?9 aylar arasında, ötiroid durumda iken tekrar değerlendirmeye alındı. Hastalar tedavi öncesi 44, tedavi sonrası 47 sağlıklı kontrol akranları ile karşılaştırıldı. S100B protein düzeylerinin ölçümünde ticari S100B protein kitleri (Roche®, Almanya) kullanıldı. Analizler Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuvarı?nda otoanalizatör cihazında (E?170, Roche®, Almanya) elektrokemiluminisans yöntemi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Congenital Hypothyroidism (CH) is one of the known reasons of mental retardation in children which can be prevented. It has been aimed to examine the level of serum S100B in CH patients before and after levothyroxine treatment. Material and method: The study group consist of 40 cases who diagnosed as CH between 5-30 days. During the thyroxine treatment between 6-9 months while the patients in euthyroidic status their data were evaluated. For pre-treatment patients were compaired with 44 healthy controls and for post-treatment they were compaired with 47 healthy controls. To measure S100B protein, commercial S100B protein kits were used (by Roche® Germany). Analyzes were carried out in the Lab biochemistryHarran University, Faculty of Medicine department at an autoanalyzer E-170 Roche® Germany with elektrochemiluminnansy method.