İskemik kardiyomiyopati ve non-iskemik dilate kardiyomiyopati hastalarında sağ ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak karşılaştırılması
Echocardiographic comparison of right ventricular functions in ischemic cardiomyopathy and non-ischemic dilated cardiomyopathy patients
- Tez No: 841080
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Sol ventrikül sistolik disfonksiyonun zaman içerisinde sağ kalp yetmezliğine neden olduğu bilinmektedir. Sol kalp yetmezliğine bağlı gelişen sağ kalp yetmezliğinin ciddiyeti, semptomların şiddeti, prognozu, özellikle ileri evrelerde tıbbi ve cerrahi tedavi seçimini etkilediğinden dolayı sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi önemlidir. Literatürde sol ventriküler yetmezlik etiyolojisinin sağ ventrikül fonksiyonları ile ilişkisi ile bilgiler çelişkilidir. Biz bu çalışma ile iskemik kardiyomiyopati (İKMP) ve non iskemik kardiyomiyopati (NİDKMP) hastalarının sağ ventrikül fonksiyonlarını ekokardiyografik olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18 yaş ve üzerinde, 2D ekokardiyografi değerlendirilmesinde sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) ≤ %40 olan ve koroner anjiografi raporu bulunan, sinüs ritminde, orta-ciddi seviyede akciğer hastalığı olmayan, ekokardiyografik görüntüsü kalitesi iyi olan gönüllü 76 hasta dahil edilmiştir. Sağ ventrikül fonksiyonlarını sağ ventrikül fraksiyonel alan değişimi (RV FAC), triküspit anüler plan sistolik yer değiştirme (TAPSE), triküspit anulus sistolik hızı (RV S'), sağ ventrikül global longitudinal strain (RV GLS) ve sağ ventrikül miyokardiyal performans indeksi (RV MPI) parametreleri ile değerlendirdik. Bulgular: 38 hasta İKMP grubuna, 38 hasta NİDKMP grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki hastaların bazal demografik verileri ve laboratuvar değerleri benzerdi. İKMP ve NİDKMP hasta grupları arasında sağ ventrikül fonksiyonlarını gösteren ekokardiyografik parametrelerde (RV FAC, TAPSE, RV S', RV MPI ve RV GLS) istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Ancak her iki grupta da RV FAC (%33±8.2), RV GLS (%-16.1±4.9) ve RV MPI (0.34 ±0.1) değerleri normal sınırın altında izlendi. RV GLS değeri (%-16.1±4.9) her iki grupta da diğer parametrelere göre daha belirgin düşük izlendi. TAPSE (16.1±3.3 mm) değeri her iki grupta da normalin alt sınırında izlendi. Sonuç: Sağ ventrikül fonksiyonlarının sol kalp yetmezliğinin etyolojisinden etkilenmediğini belirledik. Her iki grupta da RV GLS değerinin sol kalp yetmezliğinde diğer RV fonksiyonunu gösteren parametrelerden daha önce etkilendiğini bulduk. RV GLS'nin bu yönü ile diğer parametrelerden daha önemli olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare right ventricular functions in patients with ischemic cardiomyopathy (ICMP) and non-ischemic cardiomyopathy (NICMP) using echocardiography. Systolic dysfunction of the left ventricle is known to lead to right heart failure, affecting symptoms, prognosis, and treatment choices. We aim to clarify the relationship between the etiology of left ventricular failure and right ventricular functions. Materials and Methods: We enrolled 76 voluntary patients aged 18 and older with a left ventricular ejection fraction (EF) ≤ 40% on 2D echocardiography and a coronary angiography report. Right ventricular functions were assessed using parameters, including right ventricular fractional area change (RV FAC), tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), tricuspid annular systolic velocity (RV S'), right ventricular global longitudinal strain (RV GLS), and right ventricular myocardial performance index (RV MPI). Results: We divided the patients into ICMP (38 patients) and NICMP (38 patients) groups. Both groups had similar baseline demographic data and laboratory values. Echocardiographic parameters (RV FAC, TAPSE, RV S', RV MPI, and RV GLS) showed no statistically significant differences between the ICMP and NICMP groups. However, RV FAC (33±8.2%), RV GLS (-16.1±4.9%), and RV MPI (0.34±0.1) values were below normal limits in both groups. RV GLS (-16.1±4.9%) was notably lower compared to other parameters, and TAPSE (16.1±3.3 mm) was below the lower limit of normal in both groups. Conclusion: The study found that the etiology of left heart failure did not significantly impact right ventricular functions. Interestingly, RV GLS appears to be compromised earlier in left heart failure than other parameters, emphasizing its significance in assessing RV function.