LED fotobiyomodülasyon tedavisinin dental implant stabiliteleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of LED photobiomodulation treatment on dental implant stabilities
- Tez No: 331643
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı; mandibulaya implant yerleştirilmesinden sonra ekstra-oral olarak uygulanan LED Fotobiyomodülasyon tedavisinin dental implant stabiliteleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya aynı çap ve uzunlukta 48 dental implant dahil edilmiştir. Tüm implantlar mandibular posterior alana yerleştirilmiştir. İmplantlar, LED tedavisi uygulanmış (n=25) deney grubu ve LED tedavisi uygulanmamış (n=23) kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna, implant yerleşimi ile aynı gün başlanmak üzere postoperatif 21 gün boyunca günde 20 dakika, OsseoPulse cihazı (Biolux Research, Kanada) kullanılarak, 625 nm dalga boyunda, 20 mW/cm2?lik enerjide LED Fotobiyomodülasyon tedavisi uygulanmıştır. İmplantların stabiliteleri; Osstell® ISQ cihazı (Osstell AB, Göteborg, İsveç) kullanılarak operasyon sırasında, postoperatif 14., 30., 60. ve 90. günlerde yapılmıştır. İstatistiksel analizler için Bağımsız Örneklem T Testi ve Eşleştirilmiş Örneklem T Testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda, LED ile tedavi edilmiş implantlar 14. ve 30. günlerde önemli derecede daha yüksek stabilite değerleri göstermiştir (p0,05). LED ile tedavi edilmiş implantlarda operasyon anında ölçülen ISQ değerleri ile 14. ve 30. günlerde ölçülen ISQ değerleri arasında istatistiksel açıdan farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). LED ile tedavi edilmemiş implantlarda ise operasyon anında ölçülen ISQ değerleri ile 14. ve 30.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of extra-oral application of LED photobiomodulation treatment on dental implant stabilities after implant placement to mandible. Forty-eight dental implants that were at the same diameter and length were included to study. All implants were placed to posterior mandible. The implants were divided into two groups; implants that received LED treatment (n=25) as test group and implants that not received LED treatment (n=23) as control group. In test group, using the OsseoPulse device (Biolux Research, Canada) at a wavelength of 625 nm, with an energy density of 20 mW/cm2, LED photobiomodulation treatment was applied for 20 minutes per day for 21 days, starting from implant placement. The implant stabilities were measured with Osstell ISQ device (Osstell AB, Göteborg, Sweden) at the time of placement and 14, 30, 60 and 90 days. Independent Samples T Test and Paired Samples T Test were used for the statistical analysis. At the end of the study, implants treated with the LED demonstrated significantly improved dental implant stability at day 14 and day 30 (p0,05).