Çocuk korolarının eğitiminde bir yaklaşım olarak eğitsel oyun kullanımının öğrencilerin müziksel erişi düzeylerine etkisi
The impact of the usage of educational game as an approach in the education of children choirs on the musical fulfillment of the students
- Tez No: 331662
- Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
B öğrencilerle, eğitsel oyun kullanımıyla geliştirilen farklı bir yaklaşım doğrultusunda koro eğitimi alan deney grubundaki öğrencilerin müziksel erişi düzeyleri ve sürece ilişkin görüşleri saptanmıştır.Araştırma kapsamında ele alınan alt problemlerin çözümlenmesi için, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak çözümlenmiş, erişi düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesini amaçlayan alt problemlerin test edilmesi için tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA (split-plot ANOVA) kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden, yarı yapılandırılmış görüşme formu çocuk korosu eğitimcilerine (n=18) uygulanmış ve koro eğitimcilerinin yaklaşımları ile eğitsel oyun kullanım durumları belirlenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ise öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen modeli, Anıttepe İlköğretim Okulu 3-A (deney, n=36) ve 3-B (kontrol, n=36) sınıflarından oluşan çalışma grubuna uygulanmıştır.Çalışma grubuna öntest ve sontest olarak Gürgen (2008) tarafından geliştirilen ?Müziksel İşitme Testi? ile araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak oluşturulup-geliştirilen ?Müziksel İşitme-Yineleme-Söyleme Formu? ile ?Şarkı Sesinin Kullanımında Davranış Gelişim Ölçeği? uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilere deneysel işlemin sonunda ?Bilişsel Başarı Testi? ve ?Öğrenci Görüş Alma Formu? uygulanmıştır.Deneysel işlem 8 hafta sürmüş, her iki grupla 40'ar dakikadan oluşan toplam 14 koro dersi gerçekleştirilmiş, tüm sürecin görüntülü kayıtları alınmıştır. Öntest ve sontestlere ilişkin görüntülü kayıtlar, alan uzmanları (n=3) tarafından, ölçme araçlarının yönergelerine uygun şekilde değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgulara göre, çocuk korolarının eğitiminde çok az koro eğitimcisinin eğitsel oyun kullandığı, eğitimcilerin bir kısmının doğaçlama oyunlaştırmalardan yararlandığı, bazı eğitimcilerin ise hiç eğitsel oyun/oyunlaştırma kullanmadığı belirlenmiştir.Yaygın olarak kullanılan yaklaşımlar çerçevesinde koro eğitimi alan öğrencilerle, eğitsel oyun kullanımıyla geliştirilen yaklaşım doğrultusunda koro eğitimi alan öğrencilerin ?müziksel işitme? ve ?şarkı sesini kullanma? davranışları ile ?bilişsel başarı? düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı fark saptanmıştır. Her iki grubun ?müziksel işitme-yineleme-söyleme? davranışlarına ilişkin erişi düzeylerinde önemli bir artış olmasına karşın, bu artışın deney grubu lehine göründüğü ancak anlamlı olmadığı belirlenmiştir.Her iki grupta yer alan öğrencilerin neredeyse tamamı, koro eğitimine yönelik olarak son derece olumlu görüşler belirtmişlerdir. Ancak deney grubundaki öğrencilerin, koro eğitimi kapsamındaki tüm etkinlikleri, çok daha eğlenceli buldukları ve sürecin devamını daha fazla istedikleri saptanmıştır.Hiç seçme yapmadan oluşturulan temel düzey çocuk korolarının eğitiminde bir yaklaşım olarak eğitsel oyun kullanımının yaygın yaklaşıma göre, öğrencilerin müziksel erişi düzeylerini artırmada daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkılarak, eğitsel oyun yaklaşımın kullanılabilmesi ve daha çok çocuğa, koro müziği yoluyla eğitim verilebilmesi için, başta koro eğitimcileri ve mesleki müzik eğitimi kurumları olmak üzere, bireysel ve kurumsal yetkisi olanlara yönelik çeşitli öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyze the impact of usage ofeducational game as an approach at the education of children choirs on the musicalfulfillment of the students. For this purpose, at first educational approaches of the choireducators used in children choirs are analyzed. Then in accordance with the mostly usedapproaches, the musical fulfillment and the views about the process of both the controlgroup of students who receive choir education and the experimental group of studentswho receive choir education developed with an approach by the usage of educationalgame are determined.For the solution of the sub-problems of the research, both qualitative andquantitative research methods are used. Quantitative data is analyzed with SPSS 16.0programme, while the split-plot ANOVA is used for the repeating measures over singlefactor to test the sub-problems aiming to determine if there is any meaningful differencebetween the fulfillment levels. As a qualitative method, half-structured interview form isapplied to the children choir educators (n=18), the approaches and the state of theirusage of educational game are found out. Out of the quantitative methods, the pre-posttest of experimental research model with a control group design is applied to a studygroup composed of 3-A (experimental, n=36) and 3-B (control, n=36) classes ofAnıttepe Primary School.As the pre-test and post-test, ?Musical Hearing Test? developed by Gürgen(2008) and ?Musical Hearing-Repeating-Singing Form? developed by the researchertaking views of the experts are applied to the study group, together with the ?BehaviorviDevelopment Scale in Usage of Singing Voice?. Besides, after the experimental process,?Cognitive Success Test? and ?Student?s Opinion Form? are applied to the students.Experimental process continued for 8 weeks, including the 14 choir class of 40minutes with both of the groups. All process is recorded. The video recordingsbelonging to pre-test and post-test are evaluated by field experts (n=3) with respect tothe measuring tools guidelines.With respect to the findings, it is stated that for the education of children choirs,few choir educators use educational games, a part of educators benefit from improvisedgames, while some educators never use educational games.In accordance with the mostly used approaches, a meaningful difference is foundbetween the ?musical hearing? and the ?usage of singing voice? behaviors and?cognitive success? of the students who received choir education and the students whoreceive choir education with an approach by the usage of educational game, in favor ofexperimental group. Although there is an important increase in the fulfillment levels of?musical hearing-repeating-singing? behaviors of both groups, it is determined that theincrease is in favor of experimental group, but not meaningful.Almost all of the students in both of the groups stated extremely positivethoughts about choir education. But the students in the experimental group found all ofthe activities of the choir education more enjoyable and would like to continue theprocess more.As a result, it is found that the usage of educational game as an approach in theeducation of basic level children choirs, which are composed without any audition, ismore effective in increasing the musical fulfillment levels of the students. Concerningthe research results, to use the approach of educational game and to provide educationto more students through choir music, recommendations are given to the individuals andto the corporations, including choir educators and professional music educationinstitutes.