Okul öncesi dönem çocuklarında motivasyonun görsel sanat çalışmaları üzerindeki etkisi
Examination of the effects of motivation on the visual artistic studies of students in preschool level
- Tez No: 331663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarında motivasyonun görsel sanat çalışmaları üzerinde etkisi olup olmadığı araştırılarak ele edilen bulgular doğrultusunda sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada bilimsel araştırma yöntemi olarak, deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın yönteminde okul öncesi dönem öğrencilerinden oluşan denek havuzundan random atama ile deney- kontrol grubu oluşturulmuştur. Oluşturulan kontrol grubuna motivasyon teknikleri kullanılmadan ?Kış Mevsimi? konulu uygulama, deney grubuna ise bu konu ile bağdaşık ve motivasyon teknikleri kullanılan ?Yeni Yıldan Dileklerimiz? konulu bir uygulama yaptırılmıştır.Araştırmanın evrenini ve örneklemini Çankaya İlçesine bağlı Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Okul Öncesi dönemi öğrencilerinden hem deney ve hem kontrol grubu olmak üzere 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, veri kaynakları öğrenci çalışmaları olup veri toplama tekniği olarak resim inceleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrenciler tarafından oluşturulan resimler 3 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, uzmanların her bir öğrencinin resmine, her bir kriter için verdikleri puanların ortalaması alınarak puan setleri oluşturulmuştur. Bu puanlar yüzde ve frekans hesaplamaları ile tablolaştırılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U kullanılmıştır. Mann-Whitney U ile elde edilen istatistiksel sonuçlara göre alt amaçlara yanıt aranmıştır.Değerlendirme kriterlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda anlamlı farklılık saptanıp motivasyon tekniğinin öğrenci çalışmaları üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Motivasyon tekniği uygulanan deney grubu ile motivasyon tekniği kullanılmayan kontrol grubu arasında ?Çalışmanın Tamamlanması? kriterinden deney grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel analiz sonucuna göre anlamlı bir faklılık yoktur sonucuna ulaşılmıştır. ?Kompozisyonda özgünlük ve hayal gücünü kullanma?, ?Renk kullanımı?, ?Biçim zenginliği, ayrıntılara ilgi?, ?Biçim Özgünlüğü?, ?Hareket ve ritim?, ?Çalışmanın konuya uygunluğu? kriterlerinin istatistiksel analiz sonucuna göre deney grubu lehine anlamlı bir farklılık elde edilmiştir.Bu bulgulardan hareketle motivasyon tekniğinin okul öncesi dönem çocukları görsel sanat çalışmaları üzerine olumlu yönde etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the motivation in preschool grade has an effect on the artistic studies of students and conclusions were made according to the findings obtained. Experimental method was used in the study as the scientific research method. In the method section of the study, experiment-control groups were made by random assignment from subject pools consisting of preschool students. The classes were made according to the lesson plan prepared for the control group and a study about ?Winter Season? was performed. In the experiment group, the study titled ?New Year Wishes?, in which the motivation techniques are used as related to the topic, were made.The control and experiment group consist of 20 preschool students in total from Gazi University Foundation Private Schools in Çankaya. In the study, data sources were studies by students themselves and painting examination method as data collection technique. Paintings made by the students were evaluated by 3 experts. In data analysis, score sets were established by taking the average scores given by experts for the painting of each student based on each criterion. These scores were tabulated together with calculations of percentages and frequencies. Mann-Whitney U was used in data analysis. Sub goals were also investigated based on the statistical results obtained in Mann-Whitney U.The effect of motivation method on students' studies were tried to be investigated by determining significant differences based on the findings from the evaluation criteria. It was concluded that there was no significant difference between the experiment group in which the motivation method was applied and the control group in which the motivation method was not applied based on the statistical analysis results of the criterion: ?Completion of The Study. A significant difference was obtained for the criteria“Originality in Composition, Using the Imagination”, ?Richness, Originality in Form, Including Details?, ?The Use of Colors (Color Mixtures, Color Variety, the Use of Original Colors),“Space”,“Motion-Rhythm”,“Suitability of the Study to the Theme”in favor of experiment group based on the results of statistical analysis between experiment group and control group.From these findings, it was concluded that the motivation method has positive effects on the visual artistic studies of the preschool students.