Türkiye de ilkokul dördüncü sınıfta yapılan yaratıcı drama etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme becerisine etkisi
The effect of the drama activities that is done in grade 4th on students' problem solving abilities in Turkey
  1. Tez No: 331736
  2. Yazar: SERAP MUTLU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.HALİM ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye? de ilkokul 4.sınıfında okuyan öğrencilere uygulanan yaratıcı drama etkinliklerinin problem çözme becerilerine ilişkin algılarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada bu amaca uygun olarak ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum ilinde bulunan 966 ilkokul oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Erzurum? da bulunan Haşim İşcan İlkokulu 4-A ve 4-B sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Serin, O., Bulut Serin, N. ve Saygılı, G. (2010) tarafından geliştirilen ?İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri? kullanılmıştır.Verilerin analizinde 18.0 paket programından faydalanılarak bağımsız örneklemlerde t-testindan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of creative drama applications applied to 4th grade students within Turkey?s education system in terms of their problem solving ability improvement. In accordance with this aim, an experimental design, including pretest and post test control groups, was used for the study. 966 primary schools, in Erzurum, constituted the population. The students of 4-A and 4-B classes of Haşim İşcan Primary School constituted the sample. ?Problem Solving Inventory for Primary Level Children? improved by Serin, O., Bulut Serin, N. ve Saygılı, G. (2010) was used as data collecting material. For analyzing the data; 18.0 package program, and for independent samples I-test were used. Consequently; Problem Solving Inventory for Primary Level Children applied to 4th grade students and and the conclusion is; applied creative drama applications has no effect on students? confidence ability.