Cevat Rifat Atilhan -Askerî, siyasî ve fikrî yönleriyle-
Cevat Rifat Atilhan - with his military, political and ideological aspects-
- Tez No: 331773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Türk Siyasî hayatında tartışmalı bir yere sahip olan Cevat Rifat Atilhan, askerî, siyasî ve fikrî hayatıyla oldukça renkli bir kişiliktir. Askerî hayatında önemli başarılara imza atmış, ancak siyasî hayatında bu başarıları devam ettirememiştir. Genelde Atilhan, olayları anlatırken oldukça abartılı bir tavır sergilemiştir.Daha çok savunduğu fikirlerle gündeme gelen Atilhan, sıkı bir Antisemittir. Ömrünün sonuna kadar bu konuda kendisinde bir yumuşama görülmemiştir. Sıklıkla popüler milliyetçi ve muhafazakâr çevrede kabul görmüş Atilhan'ın, hayatında bir takım çelişkilere ve oportünist bir tavra da rastlamak mümkündür.Bu çalışmada, arşivler ve kütüphanelerden faydalanılmış, bir takım kişilerle de mülakatlar yapılmıştır. Genel anlamda askerî, siyasî ve fikrî hayatı derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cevat Rifat Atilhan, having a polemical role in Turkish politics, is a distinguished and colorful figure with his ideal, militarist and political life. Although he was very successful in his military life, he couldn?t manage it follow it in his political life. Atilhan aggravated them, while talking about the events.Atilhan, being always on the agenda because of his idea, is a strict Anti-Semitic. He was always very tough on this subject until his death. Atilhan, adopted by popular nationalist and conservative groups, is known as an opportunist and paradoxical figure.In this study, archives and libraries were searched and some people were interviewed. Generally his militarist, political and ideal life tried to be searched in detailed and deeply.