The theme of Jewish conspiracy in Turkish nationalism: The case of Cevat Rıfat Atilhan
Türk milliyetçiliğinde Yahudi komplosu teması: Cevat Rıfat Atilhan örneği
- Tez No: 228645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
This study analyzes the discourse of Cevat Rıfat Atilhan, a leading anti-Semite figure and a conspiracy theorist in Turkish politics. The principal aim of this analysis is to shed light on Atilhan's conspiratorial mindset which has a considerable influence on anti-Semitism in contemporary Turkey. To this aim, conspiracy theories and anti-Semitism, two main components of Atilhan's discourse are examined in relation to each other from the perspective of nationalist discourse. This study argues that conspiracy theories in Atilhan's discourse which explain social antagonism as a Jewish plot can be considered as instruments to the reproduction of anti-Semitism. Accordingly, the inherent mechanisms of conspiracy theories which rest on the racist and xenophobic brand of nationalism represent the society on the basis of dichotomies. In Atilhan's discourse, this dichotomization is based on the positioning of the Jews vis-à-vis Turkish nation. To the extent that the Jews are represented as enemies vis-à-vis Turkish nation, anti-Semitism becomes likely to be reproduced. The theme of Jewish conspiracy in Atilhan's discourse is better explained by his different positions within Turkish nationalism ranging from Kemalism to racism, from racism to Islamism and conservative tones of nationalism. When his changing positions is examined in relation to the theme of Jewish conspiracy in his discourse, it is realized that Atilhan's discourse have a considerable influence on the discourse of ultra-nationalist, conservative nationalist and Islamist circles whose way of thinking is dominated by conspiracy theories.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma Türk siyasetinde başat bir anti-Semit figür ve komplo teorisyeni olan Cevat Rıfat Atilhan?ın söylemini analiz etmektedir. Analizin temel amacı günümüz Türkiye?sindeki anti-Semitizmi büyük ölçüde etkilemiş olan Atilhan?ın komplocu zihniyetine ışık tutmaktır. Buradan hareketle, Atilhan?ın söyleminin iki ana bileşeni olan komplo teorilerine ve anti-Semitizme milliyetçi söylem perspektifinden yaklaşılarak birbirleriyle olan ilişkileri ele alınacaktır. Bu çalışmanın temel argümanı, Atilhan?ın söyleminde toplumsal antagonizmaları Yahudi oyunu temelinde açıklayan komplo teorilerinin anti-Semitizmi yeniden üreten araçlar olarak görülebileceğidir. Bu argüman, komplo teorilerinin ırkçı ve zenofobik milliyetçiliğe dayanan içsel mekanizmalarının toplumu dikotomik temellerde sunması ve Atilhan?ın söyleminde bu dikotominin Yahudilerin Türkler karşısında konumlandırılması şeklinde ortaya çıkmasıyla açıklanabilir. Yahudiler, Türk milletinin karşısında düşmanlaştırıldığı ölçüde anti-Semitizm yeniden üretilecektir. Atilhan?ın Kemalizm?den ırkçılığa ve ırkçılıktan İslamcılık ve milliyetçiliğin muhafazakar tonlarına kadar uzanan Türk milliyetçiliği içindeki farklı pozisyonları onun söylemine hakim olan Yahudi komplosu temasını daha iyi açıklar. Atilhan?ın Türk milliyetçiliği içindeki duruşu, söylemine hakim olan Yahudi komplosu temasıyla birlikte incelendiğinde Atilhan?ın, günümüz Türkiye?sinde komplo zihniyetinin etkisinde kalmış ultra milliyetçi, muhafazakar milliyetçi ve İslamcı çevrelerin söylemleri üzerinde büyük etkisi olduğu görülecektir.