Türkiye'de halka arz yöntemiyle gerçekleşen özelleştirmelerin etkinlik analizi
Efficiency analysis of privatization through initial public offerings (IPOs) in Turkey
- Tez No: 331791
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmada halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen özelleştirmelerin (Türk Hava Yolları, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Migros A.Ş,Konya Çimento A.Ş, Tofaş A.Ş, Erdemir, Petrol Ofisi A.Ş, Tüpraş, Petkim) finansal etkinlikleri ?Olay İnceleme Analizi? (Event Study) ile test edilmiş ve hisse getirileri özel sektör işletmeleri ile karşılaştırılmıştır. İlgili literatür incelendiğinde halka arz sonrası kamu işletmelerinin hisse senedi getirilerinin olağan dışı getiri bakımından test edilerek özel işletmelerle karşılaştırılmasında en iyi yöntemin Dockner (2005), Tatahi ve Heshmati (2009) tarafından kullanılan ?Olay İnceleme Analizi? (Event Study) olduğuna karar verişilmiş ve aynı hipotezler uygulanmıştır. Tezin konu seçimi ile literatüreki boşluğun kapatılması amaçlanmıştır. Ortalama ve kümülatif olağan dışı getirilere dayanılarak hesaplanan olağan dışı getirilerin t istatistiklerinin eşik değeri aşmasından yola çıkarak; kamu işletmelerinin halka arz ile özelleştirmelerine yatırımcıların pozitif tepki verdiklerini ve borsada, özelleştirme sonrası bu işletmelere ait olağan dışı getirinin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Analizin diğer bulgusunda kamu işletmelerinin özelleştirme sonrası borsadaki finansal getirisinin özel işletmelerden daha yüksek olduğu sonucuna güçlü bir şekilde ulaşılmıştır.Operasyonel etkinlik ölçümünde, işletmelerin özelleştirme öncesi ve sonrası finansal rasyolarına dayanarak performansları ?Wilcoxon İşaretli Sıra İstatistiği? ile karşılaştırılmaktadır. Analizde özelleştirme sonrasında elde edilen bulgular işletmelerde istihdamın, kârlılığın ve likiditenin özelleştirme sonrası azaldığı ancak reel satışlar , kaldıraç oranı ve yatırımların arttığı yönündedir. İstatistiksel açıdan istihdam, yatırım ve etkinlikteki değişimler anlamsızken; kaldıraç oranı, reel satışlar ile kârlılıktaki değişim anlamlıdır. Çalışmanın son bulgusu, bankacılık sektöründeki halka arz yöntemi ile özelleştirmelerin (Halk Bankası ve İş Bankası) ekonomik etkinliğini ölçen ?Malmquist İndeksi? sonuçlarına göre; özelleştirmelerin verimlilik üzerindeki etkisini krizlerin etkisinden soyutlamak güç olmakla beraber verimlilik arışları teknolojik ilerleme (inovasyon) kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the financial performance of Turkish firms (Türk Hava Yolları, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Migros A.Ş,Konya Çimento A.Ş, Tofaş A.Ş, Erdemir, Petrol Ofisi A.Ş, Tüpraş, Petkim) that were privatized by way of IPOs (Initial Public Offerings).We use Event Study methodology to emprically evaluate the financial efficieny of privatized firms.Also we compared the equity returns of state firms to the returns of private sector firms that were listed in the same period or in the same sector.When we looked at the empirical studies on the post-privatization performance, we decided that the best method for comparing state firms' abnormal returns to private firms' is“Event Study”,used by Dockner (2005), Tatahi and Heshmati (2009). The same hypotheses are implemented. This study is an effort to help fill this research gap.As the t statistics of abnormal returns depending on the calculation of average and cumulative returns exceed the threshold value, we conclude that investors reacted positively to privatization of state firms through IPOs .The abnormal returns took place in the stock market after privatization. We found that the cumulative returns for the private frms are significantly below privatized firms.The pre-and-post privatization performance is tested using a method known as“Wilcoxon Signed Rank Test”involving using accounting data and financial ratios of the privatized firms. Emprical findings of post privatization analysis indicate improvements in firm performance in regards to real sales, leverage and capital expenditures. However, the model indicates deterioration in profitability, employment and liquidity. This is supported by the tests employed. The statistical results for capital expenditures, employment and efficiency are not statistically significant, supporting the general hypotheses about changes after privatizations.On the other hand, changes in leverage, real sales and profitability are statistically significant. The last section of the dissertation evaluates the economic efficieny of IPOs in banking sector privatization through another method known as the ?Malmquist Index.?.This research concludes that: it is hard to isolate crises and privatization effects on efficieny and improvements in efficiency across the sample. Turkish banks appear to be mainly motivated by innovation.