Atatürk'ün askeri giysilerinin fotoğraflarda incelenmesi
Ewamining military of üniforms of Atatürk's by photographs
  1. Tez No: 331815
  2. Yazar: ZEYNEP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Atatürk başarılı bir askeri yaşamın ardından birçok siyasi başarıya da imza atmış Türk Kurtuluş Savaşının kazanılmasında, vatan topraklarının savunulmasında ve Türkiye Cumhuriyeti?nin kurulmasında öncülük etmiş eşsiz bir liderdir. Bu yüzden bu toprakların her kösesinde Atatürk?ün bir fotoğrafı ile karşılaşılmaktadır. Bu fotoğraflar Atatürk?ün başarılı askerliği, siyasi yaşamı, güçlü kişiliği yanında farklı bir özelliği olan şık giyimi hakkında bilgi vermektedir. Atatürk?ün askeri giysilerinin giyim sanat dalı açısından fotoğraflarda incelenmesi ve özelliklerinin belirlenmesi ile giysilerin günümüz nesline ve gelecek nesillere tanıtılması amaçlanmıştır. Atatürk?ün askeri giysilerini tanıtması ve detayları hakkında bilgi vermesi açısından araştırma büyük önem taşımaktadır.Araştırmada; 17 askeri giysi, 23 madalya, 6 aksesuarı incelenmiştir. Giysilerin, madalyaların, aksesuarların özelliklerine göre geliştirilen gözlem fişleri aracılığıyla, giysiler; temin edildiği yerler, giysi cinsleri, giysilerde kullanılan malzemeler, model ve kesim teknikleri, giysi ile kullanılan aksesuarlar, giysi ile kullanılan rütbe sembolleri, giysilerde kullanılan renkler, madalyaların ve aksesuarların; form, kullanılan malzemeler, kullanılan renkler, gibi özellikleri açısından ele alınmıştır. Gözlem fişlerinden elde edilen veriler giysilerin özelliklerine uygun tablolar oluşturulmuş, gözlem fişinden elde edilen veriler tablolara aktarılmış ve her tablo ayrı ayrı yorumlanmıştır.Sonuç bölümünde; tablolardan elde edilen veriler doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmış, konu ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ataturk is a unique leader and he has pioneered the establishment of the Republic of Turkey. After a successful military life Ataturk put his signature on several political successes.Due to this reason, we come across Ataturk's photos every corner of the Turkish soil. These photos shed light Ataturk's stylish manner of dressing along with his successful military and political life and his strong personality.The aim of this thesis is to examine Ataturk?s military uniforms in terms of apparel art in photos and to identify their features. In doing so, this thesis seeks to introduce these uniforms to the current and the coming generations. Moreover, this work is considered to be a pioneer study for future research projects.Introduce and provide information about the details of Ataturk's military clothes, art and science and research is of great importance in contributing to future research.For this purpose, subject to examination of photographs selected as Ataturk's military clothing military clothing 17, 23 medals, 6 accessories examined. Clothes, medals and accessories, through monitoring sheets developed according to the characteristics, clothing, supplied destinations, types of clothes, clothing materials, models and cutting techniques, used with clothing, accessories, clothing and regalia used, the colors used in clothing, medals and accessories; forms , the materials used, the colors used, as is discussed in terms of features.Observations of garments in accordance with specifications in the light of the findings are presented in tables registries. Tables and each table is transferred to the data obtained from the observation plug interpreted separately. In the conclusion; the findings obtained from the tables, according to the assessment of each property has been analyzed and studied, and some suggestions were made to reach the conclusion in accordance with these assessments.