19. yüzyıldan günümüze Türk erkeği'nin giyimini etkileyen faktörler
Factors influencing Turkish men's clothing from the 19th century to the present day
- Tez No: 918385
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Giyim, korunma, statü ifade etme ve kültürel yansıma gibi çok yönlü işlevleriyle insanlık tarihi boyunca önemli bir olgu olmuştur. Türk giyim kültürü, Orta Asya'dan başlayarak farklı medeniyetlerin etkisiyle zenginleşmiştir. Göçebe yaşam tarzı, deri ve dayanıklı kumaşların tercih edilmesini sağlamış, pantolon, ceket gibi giysilerin temelleri atılmıştır. İslamiyet'in kabulüyle daha sade, örtünmeye uygun bir tarz benimsenmiş, Osmanlı döneminde ise kaftan ve sarık gibi giysiler statü göstergesi olmuştur. Osmanlı kumaş dokumacılığı Bursa, İstanbul ve Şam gibi merkezlerde yoğunlaşmış, kadife, atlas ve kemha gibi lüks kumaşlar saray mensuplarına hitap etmiştir. III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde Batı etkisiyle askeri üniformalar ve fes yaygınlaşmıştır. Tanzimat Dönemi'nde redingot ve pantolon gibi Avrupai giysiler sosyal yapıyı dönüştürmüştür. Cumhuriyetle birlikte Atatürk'ün giyim reformlarıyla modern ve Batılı bir anlayış benimsenmiştir. Şapka kanunu, takım elbiseler ve köstekli saat gibi unsurlar yeni bir ulusun çağdaş görünümünü simgelemiştir. Günümüzde dijital dönüşüm ve sosyal medya, Türk erkek modasını globalleştirmiştir. Instagram ve TikTok gibi platformlar, modayı bir ifade biçimine dönüştürerek, Türk tasarımcı ve markalarının uluslararası alandaki görünürlüğünü artırmıştır. Geleneksel kodlarla modernleşen Türk erkek modası, geçmişin zenginliklerini geleceğe taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Clothing has been a significant phenomenon throughout human history, serving multifaceted functions such as protection, social status expression, and cultural representation. Turkish clothing culture has evolved through interactions with various civilizations, originating in Central Asia. The nomadic lifestyle of early Turks influenced the preference for durable materials such as leather, leading to the development of garments like trousers and jackets. The adoption of Islam introduced a simpler and more modest clothing style, while the Ottoman period elevated garments like kaftans and turbans as markers of social status. Ottoman textile production flourished in centers such as Bursa, Istanbul, and Damascus, where luxurious fabrics like velvet, satin, and brocade were crafted, particularly for the elite. The reigns of Selim III and Mahmud II marked significant shifts in Turkish men's fashion, with Western-inspired military uniforms and the widespread adoption of the fez as a symbol of modernization. During the Tanzimat Era, European-style garments such as frock coats and trousers reflected social and cultural transformation. With the foundation of the Republic, Atatürk's clothing reforms introduced a modern and Westernized aesthetic. The Hat Law, along with the adoption of suits, pocket watches, and vests, symbolized the emergence of a contemporary national identity. Today, digital transformation and social media have globalized Turkish men's fashion. Platforms like Instagram and TikTok have turned fashion into a medium of expression, enhancing the international visibility of Turkish designers and brands. By blending traditional elements with modern trends, Turkish men's fashion continues to carry its historical richness into the future.