Mustafa Kemal Atatürk'ün Sofya askeri ateşeliğinin Türk-Bulgar ilişkilerine yansımaları (1913-1938)
Mustafa Kemal Atatürk's Sofia military attache's reflections on the Turkish-Bulgaria relations (1913-1938)
- Tez No: 120665
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
188 ÖZET Bulgaristan, beş asır Osmanlı yönetiminde kaldıktan sonra, 1908 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu tarihle birlikte Türkiye'nin komşusu olan Bulgarlar, Balkan Savaşlarında (1912-1913) daha önce yurttaşı bulundukları Osmanlı Devleti ordularına karşı savaşmışlardır. Daha sonraki yıllarda Türk-Bulgar ilişkileri iyi komşuluk ve dostluk esası üzerine gelişme göstermiştir. Özellikle Atatürk döneminde (1923-1938) Türkiye- Bulgaristan ilişkileri, diğer Balkan ülkelerine kıyasla en üst düzeydedir. Bunun böyle olmasında, Bulgaristan'da Sofya Türk Elçiliğinde Askeri Ataşelik (27 Ekim 1913-2 Şubat 1915) yapmış olan Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük katkısı olmuştur. O, Bulgaristan halkı tarafından son derece iyi karşılanmış, her gittiği yerde kendisine sempati ve dostane duygularla davranılmıştır. Ayrıca Atatürk Sofya'da Bulgar ileri gelenleriyle, Bulgar ordusuna mensup bazı subay ve generallerle, Bulgar Meclisinden milletvekilleriyle aynı zamanda Makedon devrimci hareketi temsilcileri ile de dostluk ilişkileri kurmuştur. Kısaca O, Bulgaristan'dan en dostane duygularla ayrılmıştır. İleriki yıllarda bu duygular Türkiye-Bulgaristan dostluk ilişkilerini etkilemiştir. Çalışmamızda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu“Mustafa Kemal Atatürk'ün Sofya Askeri Ataşeliğinin Türk-Bulgar İlişkilerine Yansımaları (1913- 1938) ”, iki ülke arşiv bellgelerinden de yararlanılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ' Bulgaria, after five centuries had been stayed under the Ottoman's rule, gained its indepency in 1908. With this date Bulgarians which before being compatriot of Ottoman State's, in Balkan Wars (1912-1913) to against fight to the Ottoman Army, has been neighbour of Turkey. Following the years, Turkish-Bulgar relations, has been show development within the aspect of well-personel consideration and friendship. Specially period of Atatürk (1923-1938) Turkish-Bulgar relations, was in the high level, comparison with the other Balkan countries. Bulgaria, Sofia Military Attache, Mustafa Kemal Atatürk, Bulgaria (27 October 1913-2 February 1915) had more contributions in this good neighborly and friendship. He is being part of the Bulgarian people, has been welcome and wherever he went, had been seen neighborhood. In addition, Atatürk in Sofia established good friendship with Bulgarians notables, some of Bulgaria Army's officer and general, member of the Bulgarian National Assembly at the same time Makedon revolutionary movement's representative. Shortly, He was separated from Bulgaria with friendly feelings. İn the following years, these feelings effected to Turkey- Bulgaria friendship relations. In this work, founder of Republic of Turkey Mustafa Kemal Atatürk' s Sofia Military Attache's reflections on the Turkis-Bulgaria Relations (1913-1938), by using the both countries' s archives documents, has been explain..assss»