27 Mayıs'tan 12 Mart'a Adalet Partisi ve Türkiye
Adalet Party and Turkey from May to March 12
- Tez No: 331826
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmamda 27 Mayıs 1960 müdahalesinden 12 Mart 1971 muhtırasına kadar geçen süreçte Türkiye?de yaşanan siyasi olayları ele alarak günümüze ışık tutmayı amaçladım. Türkiye?de asker ilk kez yönetime 27 Mayıs 1960?ta müdahale etmiş ve bu tarihten sonrada hep siyasetin içersinde olmuştur. Özellikle 1961 seçimleri ve sonrasında yaşanan olaylar ordu içersinde cunta faaliyetlerinin ne kadar tehlikeli bir boyuta geldiğini göstermiştir. Türkiye, siyasi istikrarın yaşandığı dönemlerde hızla büyür ve gelişirken siyasi istikrarsızlıkla birlikte bu durumun tersini yaşamaktadır. 12 Mart döneminden sonra Türkiye düşünüldüğünde ise siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğu görülecektir. Tarih geçmişten ders alınması için vardır. Bizler çok değil bundan 40-50 yıl öncesi olayları nedenleri ve sonuçlarıyla iyi etüt edebilirsek, günümüzde ve gelecekte benzer hataları yapma şansımızı azaltırız.Adalet Partisi, 11 Şubat 1961?de kurulmuş, Demokrat Parti?nin devamı görüntüsü vererek halk desteğini sağlamıştır. AP, 1965-1971 yılları arasında ülkeyi tek başına yönetmiş, ülkede istikrar sağlanmış ve Türkiye bu dönemde ekonomik olarak önemli bir gelişme göstermiştir. Ancak ülkede yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlar 12 Mart müdahalesini getirmiş ve ülke kriz içersine girmiştir. Adalet Partisi, 12 Eylül askeri müdahalesiyle kapanarak tarihteki yerini almıştır. Ancak ortaya koyduğu siyasi fikirler günümüzde de devam etmektedir. Araştırmamda Türkiye?nin on yılı ile birlikte, bu on yılın önemli bir bölümünü teşkil eden, Adalet Partisi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In my research, I aimed to shed light on the present bye addressing the political events from the intervention of 27 May 1960 to the memorandum of 12 March ,1971 in Türkiye. In Türkiye, Troops have intervened the administration for he first time on 27 May, 1960 and then they have always been in politic. In particular, The events 1960 elections showed that The Military Activities were how dangerous dimension.Turkey grows and evolves(develops) rapidly in the periods of political stability ; but lives inverse of this situation with the political instability. After the period of March 12 , political stability will be seen how important for Türkiye. History, is for taking lesson from the past. If we can survey the events with the causes and results for 40 ? 50 years ,not alot, we reduce our chances of making similar mistkes. Adalet Party was founded on februay 11, 1961 and provided public support with the image of The Democratic Party by giving more. Adalet Party ruled the country alone between 1965 and 1971. The stability was provided in the country and Türkiye showed a significant improvement in the economics during this period. However, political , social and economic problems wich were lived in the country brought the intervention of March 12, then the country has entered in crises. Adalet Party was closed because of the military intervention on September 12, and has taken plase in history. However the political iedas suggested by Adalet Party continues today.In my research, Turkey' ten years and Adalet party which is an important part of this decade, are located in.