Mehmet Muhlis Koner (Hayatı, şahsiyeti, fikirleri)
Mehmet muhlis koner ( His life, personality, ideas)
  1. Tez No: 331834
  2. Yazar: TUBA ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bir milletin her yönden ilerlemesinde önderlik eden bazı şahsiyetler vardır. Bu şahsiyetlerden birisi de Mehmet Muhlis Koner'dir. Mehmet Muhlis 1886?1957 yılları arasında yaşamış, yarım asırdan fazla bir süre Türk milletine hizmet etmiş, gerek eserleriyle gerekse gazete ve dergilerdeki yazılarıyla dönemine ayna tutmuş, Mütareke Dönemi'nde ve Millî Mücadele yıllarında Türk milletinin millî ve manevî duygularını ateşlemiştir. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise yeni rejimin halk tarafından benimsenmesi için yoğun çaba göstermiştir. Diyebiliriz ki O'nun hayatı milletine ve memleketine hizmet etmekle geçmiştir.Bu çalışmada hayatını milletine adayan ve 20. yüzyılın ilk yarım asrının Konya'sında bir düşünce ve siyaset adamı olan Mehmet Muhlis Koner'in hayatı, faaliyetleri, şahsiyeti, eserleri ve fikirlerinin yeri ve önemi tespit edilmiştir. Bu çerçevede Koner'in doğumu ve eğitimi, memuriyet hayatı, öğretmenliğe başlaması, üç kez Konya Belediye Başkanı olması ve yaptığı hizmetler, gazetecilik hayatı ve Konya Halkevi Başkanlığı sırasında yaptığı faaliyetler genişçe ele alınmıştır. Ayrıca şahsiyeti, fiziki portresi ve alışkanlıkları, hocalığı, şairliği üzerinde durulmuş ve Mehmet Muhlis Koner bibliyografyası verilmiş ve eserleri ayrıntılı olarak tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are certain persons who guide a nation in all respects of its development. Mehmet Muhlis Koner is one of them for Turkish Nation. He lived between 1886-1957 years, he served a Turkish Nation more than half a century, he pictured his period with his articles in newspapers and journals, and he revived the spiritual feelings of the Turkish Nation. After declaration of the republic, he struggled for the adaptation of the new regime. We can say that his life is dedicated to serve his nation and country.In this study, it was analyzed the importance of the life, the activities, the character, the works and the ideas of the Mehmet Muhlis Koner who lived in Konya in the first half of the 20th century. In this context, it is examined in detail that the birth and education of Koner, his career as a civil servant, his teachership, his three times mayorship at Konya, his activities as a president of community centre and journalist. Additionally, it was examined his character, portrait, habits, tutorhood and poetry. His bibliography is given in paper, and his works is explained in detail.