Political, cultural and philosophical criticism of the critical stance in popular/postmodern literary magazines: The case of ot, kafa, bavul magazines
Popüler/postmodern edebiyat dergilerindeki eleştirel duruşun politik, kültürel ve felsefi eleştirisi: Ot, kafa, bavul dergileri örneği
- Tez No: 764180
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE ÖZONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 596
Özet
Edebiyat dergiciliği alanında son on yılda yeni bir dönemin başladığını söylemek mümkündür. Popüler kültürün kitlesel tüketim için üretilmiş ürünlerinden biri olan bu yeni formattaki dergiler; kapak tasarımlarında sol figürleri, içeriğinde sol değerleri kullanmakta ve kendilerini“sol”olarak tanımlamaktadır/tanıtmaktadır. Hedef kitlesi ağırlıklı olarak gençlerden oluşan bu dergilerde; gençlik alt kültürünün muhalif dili ve Gezi direnişi sonrası yükselen ironik, alaycı, mizahi dil öne çıkmaktadır. Bu nedenle gerek akademik çalışmalarda gerek kültürel alanda dergilerin alternatif bir sembolik mücadele alanı olduğu yaklaşımı yaygındır. Bir diğer yaklaşımda dergilerin kültür endüstrisinin birer ürünü olması ve edebiyatı/sanatı metalaştırması yönüne dikkat çekilir. Bu çalışmada ise popüler/postmodern edebiyat dergileri olarak adlandırılması uygun görülen dergilerin ortaya koydukları eleştirel duruşun egemen ideolojiyi yeniden ürettiği iddia edilmektedir. Dergilerdeki mevcut eleştirel duruşun felsefi çerçevesini idealizmin, kültürel çerçevesini postmodernizmin, teorik çerçevesini ise postMarksizmin oluşturduğu örnekleriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çerçevelerin herhangi birinin ya da üçünün bir aradalığının varlığı egemen ideolojinin yeniden üretimini imlemektedir. Çalışmada bu çerçevelerden yola çıkarak felsefenin, kültürün ve toplumsal koşulların birbiri ile ilişkisine dikkat çekilmek istenmiştir. Akademik çalışmalarda ve kültürel alanda“eleştirel”olarak sunulan şeylerin“egemen”olanla kesişmesi ve hatta ona hizmet etmesi yaygın görülen bir olgudur. Bu sayede“egemen”olan“eleştirel”olanı da bağlamından kopararak kendi çıkarlarına uygun bir“eleştirellik”üretmektedir. Marksist yaklaşımı ve onun yöntemi olan diyalektiği kullanan bu çalışmada, eleştiri kavramından yola çıkarak popüler/postmodern edebiyat dergilerinden Ot, Kafa ve Bavul dergileri incelenmiştir. Bütüncül bir yaklaşıma olanak sağlayan diyalektik yöntemin, akademik çalışmalarda nasıl uygulanabileceğine dair bir örnek teşkil etmesi açısından da çalışmanın alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that a new era has begun in the field of literary journalism in the last ten years. Magazines in this new format, one of the products of popular culture produced for mass consumption; use left figures in their cover designs and left values in their content and define/introduce themselves as“left”. In these magazines, the target audience of which is predominantly young people; The oppositional language of the youth subculture and the ironic, sarcastic, and humorous language that emerged after the Gezi resistance stand out. For this reason, the approach that the magazines are an alternative symbolic field of struggle is common, both in academic studies and in the cultural field. In another approach, attention is drawn to the fact that magazines are products of the culture industry and commodify literature/art. In this study, it is claimed that the critical stance put forward by the magazines deemed appropriate to be called popular/postmodern literary magazines reproduces the dominant ideology. It has been tried to reveal the philosophical framework of the current critical stance in the magazines with examples of idealism, the cultural framework of postmodernism, and the theoretical framework of postMarxism. The existence of any one or all three of these frameworks implies the reproduction of the dominant ideology. In this study, it is aimed to draw attention to the relationship between philosophy, culture and social conditions based on these frameworks. It is a common phenomenon that what is presented“critically”in academic studies and in the cultural field intersects with what is“sovereign”and even serves it. In this way, it produces a“criticality”suitable for its own interests by breaking the“sovereign”and“critical”out of its context. In this study, which uses the Marxist approach and its method, dialectic, the popular/postmodern literary magazines Ot, Kafa and Bavul were examined based on the concept of criticism. It is thought that the study will contribute to the field in terms of being an example of how the dialectical method, which allows a holistic approach, can be applied in academic studies.