Türk ve Azerbaycan hukukunda vekaletsiz iş görme
Agency without a mandate in Turkish and Azerbaijan law
- Tez No: 331863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hukuk sistemleri başkasının hukuk alanına müdahale ederek faaliyette bulunan kişinin bu faaliyetinin ne ölçüde onaylanacağını düzenlemek zorundadır. Bu husus kanunlarda düzenlenirken kişinin yararı ile toplum yararı arasındaki dengeyi iyi düzenlemek gerekir.Bilindiği üzere bir kişinin başkasının işini görebilmesi için o kişinin kural olarak kendisine vekalet vermiş olması gerekir. Hukuk düzeninin amacı, toplumsal yararı göz önünde bulundurarak ve bazı koşullar altında, başkasının hukuk alanına yapılan müdaheleyi korumaktır. Bunun sonucu olarak da, akdi bir zorunluluk ya da temsil yetkisi olmamasına karşın, bir kişinin işlemleriyle, üçüncü kişinin alacaklı veya borçlu durumuna girmesi, olası hale gelmektedir. Türk Borçlar Kanunu`nda buna ?vekaleti olmaksızın başkasının hesabına işgören?, Azerbaycan Medeni Kanunu`ndaysa buna ?başkasının işlerini vekalet olmaksızın yapma? adı verilmiştir.Türk ve Azerbaycan Hukuku`ndaki vekaletsiz iş görme hakkındaki bu çalışmada, kısaca, bu kurumun ortaya çıkışı, gelişimi, düzenlenme biçimi ele alınmış ve her iki hukuk sistemindeki durumu incelenmiştir. Son olarak, bu iki hukuk sistemi arasında, vekaletsiz iş görme kurumu bakımından var olan benzerlikler ve farklılıklar saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal systems shall regulate the extent of activity of agency without a mandate and how much they approve this activity. When this isssue is regulated in laws, it is necessary to balance between person and public interest. As it`s known, a person can do someone else's job, as a rule, that person should have given him power of attorney. Sometimes, a person without power of attorney or authority carries out others` work. As a result, a set of mutual rights and liabilities arise between the work doer and the owner. The aim of legal system is to protect the intervention in someone`s right with respect to public interest under certain conditions. As a result despite the lack of contractual obligation or the authority to represent, by means of a person`s transactions, it becomes possible that the third person can become a debtor or creditor. This is called in the Turkish Code of Obligations as ?agency without a mandate?, in the Civil Code of Azerbaijan it is called as doing someone`s work without a power of attorney. In this study of agency without a mandate in Turkish and Azerbaijan Law, briefly, the emergence of this institution, the development and a form of regulation is discussed and analyzed in both states` legal systems. Finally, the similarities and differencies between the two legal systems have been tried to determine with regard to agency without a mandate.