Investigating the relationship between primary and secondary level public school teachers' readiness for change and perceived organizational trust
İlköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki devlet okullarinda görev yapan öğretmenlerin değişime hazır olma durumları ve algıladıkları örgütsel güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 277733
  2. Yazar: MERVE ZAYİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin bilişsel, duygusal ve kararlılık boyutunda değişime hazır olma durumları ve yöneticilerine, meslektaşlarına, öğrenci ve velilere yönelik okullarında algıladıkları güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, ilişkisel bir çalışma olarak desenlenmiş olup katılımcılar Ankara'da bulunan dört semtten kümeleme yöntemiyle seçilmiş ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki devlet okullarında görev yapan 603 öğretmenden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak, yeni geliştirilen Değişime Hazır Olma Ölçeği ve Türkçe adaptasyonu yapılmış olan Çok Amaçlı T Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler betimsel ve yordamsal (Kanonik Korrelasyon Analizi) istatistik metotları kullanılarak analiz edilmiştir. Değişime Hazır Olma Ölçeği ve Çok Amaçlı T Ölçeği'nin doğrulayıcı faktör analizlerine de çalışmanın içeriğinde yer verilmiştir. Betimsel ve yordamsal istatistik analizleri için PASW 18 programı, doğrulayıcı faktör analizleri içinse AMOS 4 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları öğretmenlerin değişime hazır olma durumları ve algıladıkları örgütsel güven arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Şöyle ki, öğretmenlerin bilişsel, duygusal ve kararlılık boyutunda değişime hazır olma durumları, değişime hazır olma tutumuyla anlamlı bir şekilde ilişkilendirilmiş ve bu değişkenlerin algılanan örgütsel güven düzeyine katkıda bulunduğu ortaya konmuştur. Diğer taraftan, çalışmanın sonuçları, öğretmenlerin meslektaşlarına, yöneticilerine, öğrenci ve velilerine duydukları güvenin, algıladıkları örgütsel güven düzeyiyle anlamlı bir ilişkisi olduğunu gösterirken bu değişkenlerin değişime hazır olma tutumuna katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları, örgütsel güvenin öğretmenlerin değişime hazır olma tutumuyla ilişkili önemli bir örgütsel içerik değişkeni olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan, eğitim örgütlerinin karar verme organı olan Milli Eğitim Bakanlığı ve okullar daha etkili bir değişim süreci ve değişim girişimlerinden istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi için öğretmen, yönetici ve öğrenci-veli üçgenlemesinde güvene dayalı ilişkileri güçlendirmek için gerekli önlemleri almalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between teachers? intentional, emotional, and cognitive readiness for change and perceived faculty trust in colleagues, in principal, and in clients (students and parents). The study was designed as a correlational study and the participants comprised of 603 teachers working at primary and secondary level public schools selected from the four school districts in Ankara via cluster sampling. For the data collection, newly developed Readiness for Change Scale and Turkish adaptation of Omnibus T-Scale were utilized. Both descriptive and inferential statistics techniques (Canonical Correlation) were used for the data analysis. Confirmatory factor analysis for Readiness for Change Scale and Omnibus T-Scale were also performed within the scope of this study. Descriptive and inferential statistical analyses were performed by the software PASW Statistics 18 while the confirmatory factor analysis was performed by the software AMOS 4. The results of the study revealed that teachers? readiness for change and perceived organizational trust were significantly correlated with each other in a way that intentional, emotional, and cognitive readiness for change were all associated with teachers? readiness for change and contributed significantly in perceived organizational trust. Conversely, the results indicated that perceived faculty trust in colleagues, in principal, and in clients (students and parents) are all correlated with perceived organizational trust, and contributed significantly in teachers? readiness for change. Consequently, the results of this study revealed that organizational trust is an essential internal context variable, which is correlated with teachers? readiness for change. In this respect, the decision-making body of educational organizations, MONE, and schools should undertake necessary precautions to empower trust-based relationship within the teacher, principal and client (students and parents) triangulation for effective implementation and desired outcomes of the change interventions.