İmam-hatip liselerine talebi(istemi) etkileyen etmenler
Factors effecting the demand to religious preacher-speaker high schools in Turkey
- Tez No: 94805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, İmam-Hatip Liselerinin Türk eğitim sistemi içerisindeki yerini saptayarak; bu okula olan talebi etkileyen etmenleri ortaya çıkarmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda İmam-Hatip Liseleri Cumhuriyetin kuruluşundan planlı döneme ve planlı dönemde nasıl bir gelişim gösterdiği; bu okulları talep eden öğrencilerin sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerinin neler olduğu; ayrıca İmam-Hatip Liselerine talebin cinsiyet, anne- babamn eğitim düzeyi ve ailenin aylık gelir düzeyi açısından görüşlerin farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara il merkezinde bulunan İmam-Hatip Liselerinde öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma evreninde bulunan İmam-Hatip Lisesi birinci sımf öğrencileri“basit tesadüfi örnekleme”yöntemi ile belirlenmiştir. Bilgi toplama aracı olarak geliştirilen anket araştırmacı tarafından 370 öğrenciye uygulanmıştır. Ankette toplam 41 soru yer almıştır. Anket yolu ile elde edilen veriler SPSS For Windows Paket Programı ile çözümlenmiş; çözümlemede cinsiyet için t-testi, eğitim ve gelir düzeyi için varyans analizi kullanılmıştır. Bu araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. 1929-1930 öğretim yılında İmam-Hatip Liselerine talep olmaması nedeniyle bu okullar kapanmıştır. 2. Diyanet İşleri Başkanlığının İmam-Hatip Lisesi mezunlarına istihdam alam açması bu okullara olan talebi artırmıştır. 3. İmam-Hatip Liselerine talebin artmasında siyasi partilerin din eğitimini siyasal bir araç olarak kullanmaları çok etkili olmuştur. 4. İmam-Hatip Liselerinin kurumsal olarak Türkiye geneline dağılmaları bu okullara olan talebin artmasında etkili olmuştur. 5. Zorunlu temel eğitimi sekiz yıla çıkaran 4306 sayılı Yasa bu okullara olan talebi büyük oranda düşürmüştür. 6. Araştırmaya katılan erkek öğrenciler mesleki etkenlerden dolayı İmam-Hatip Lisesini daha fazla tercih etmişlerdir. Ailesinin eğitim düzeyi ve aylık gelir düzeyi düşük olan erkek öğrencilerde etki düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. XII7. İmam-Hatip Liselerinin tercih edilmesinde arkadaş çevresinin, bir önceki okuldaki öğretmenlerin ve okulun eve yalan olmasının hiç etkisi olmadığı görülmüştür. 8. Araştırmada İmam-Hatip Liselerinde öğretmenlerin daha nitelikli olduğu, nitelikli bir eğitim öğretim yapıldığı, disiplinli bir eğitim verildiği, sınıf mevcutlarının az olduğu, öğrencilerin okulda inançlarına uygun bir yaşam ortamı bulduğu, okulda dini bilgilerin öğretildiği görüşleri bu okulun talep edilmesinde çok etkili olduğu saptanmıştır. 9. İmam-hatiplik mesleği sosyo-kültürel düzeyi düşük ailelerin çocukları tarafından daha fazla tercih edilmiştir. 10. Gelir düzeyi düşük olan öğrenciler bu okulu tercih ederken komşularının etkisi altında daha fazla kalmıştır. 1 1. Erkek öğrencilerin İmam-Hatip Lisesini tercih ederken ailesinin siyasi görüşlerinden daha fazla etkilendikleri saptanmıştır. Özellikle bu etki düzeyinin eğitim düzeyi düşük olan ailelerde daha fazla olduğu görülmüştür. 12. Araştırmaya katılan öğrenciler İmam-Hatip Liselerinin üniversite sınavında daha başarılı olduğu görüşündedirler. X111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general objective of this research is to determine the place of the Religious Preacher-Speaker High Schools in the Turkish Education System and to put into opn the factors that effect the demand for these schools. In the direction of this general purpose, the Religious Preacher-Speaker Higher Schools, starting from the preiod of foundation of the Republic until the planned period were taken as the topic and the growth experienced by them in the planned period was studied. The social, cultural characteristics of the students demanding these schools and the level of education of their fathers, as well as the monthly income level of their families are going to be taken as the base for the study and the views will be differentiated and studied accordingly. The universe of the research is formed by the first year student attending at Religious Preacher-Speaker High Schools located in the Centrum of the city of Ankara. The students at first year of the Religious Preacher-Speaker High School contained in the universe of the study are determined by using the“simple random sampling”method. A Survey form is developed and used as a tool to collect information and it was applied to 370 students by the researcher. There are total of 41 questions in the survey questionary. Data attained by surveying are analyzed with SPSS For Windows Package for level of education and level of family income are used. 1. Since 1929-1930, due to lack of demand for attendance to the Religious Preacher- Speaker High Schools, these schools, these schools are closed. 2. Opening position for employment of graduates of Religious. Preacher-Speaker High Schools was entered into by the Presidency of the Religious Affairs and this increased the demand for these schools. 3. In increase of demand for Religious Preacher-Speaker High Schools, the use of religious education by the political parties as a political tool, was very effective. 4. Since Religious Preacher-Speaker High Schools are scattered throughout Turkey as institutions, this too effected to the increase in the demand for these schools. 5. Law numbered 4306 which increased the compulsory basic education to eight years, decreased the demand for these schools, at a significant rate. 6. Male students participating in the research, preferred attending Religious Preacher- Speaker High Schools more. This was because of vocational factors. It has been determined that XIVthe level of effect in students having a low family education level and low family monthly income level, was higher. 7. In preferring to observed that, the Religious Preacher-Speaker High Schools, it was observed that, there was no effect, at all, which was coming from the environmet formed by friends, from the teachers in the school previously attended and from the fact of the school being close to home. XV