Küreselleşme sürecinde sendikaların yayın faaliyetleri Türk-İş dergisi örneği
Broadcasting activities in the process of globalization of trade unions an example Türk-İş journal
- Tez No: 331992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada ağırlıklı olarak, 1980?li yıllarla birlikte sonuçları hissedilmeye başlayan küreselleşmenin emek süreci ve sendikalar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın temel inceleme alanını, Türkiye?nin ilk konfederasyonu olan Türk-İş ile süreli yayınlarından Türk-İş Dergisi oluşturmuştur.Küreselleşme süreci ve beraberinde getirdiği rekabet şartları, hızlı artan işsizlik, işgücünün yapısında ve nitelik düzeyinde meydana gelen değişmeler, hizmetler sektörünün genişlemesi, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşması, taşeron uygulamalarının artması geleneksel endüstri ilişkileri sistemini değişime uğratırken, bu sistemin önemli bir tarafı olan işçi sendikalarını da zayıflatmıştır. Bu da günümüzde sendikaların varlığını tartışılır kılmıştır. Sendikaların yayın faaliyeti, sendikal mücadelede önemli bir araçtır. Bundan yola çıkılarak, çalışmada Türk-İş?in bu yapısal değişimlere karşı gösterdiği tepkiler, Türk-İş Dergisi örneği ele alınarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Böylece Türk-İş Dergisi?nin ne amaçla yayınlandığı ve etkili bir mücadele aracı olup olmadığı da değerlendirilmiştir. Küreselleşme sürecinde yaşanan değişimlerin Türk-İş?in dergisine yansıyıp yansımadığı, sendikaların krize girdiği böylesine önemli bir dönemde Türk-İş?in yayın politikasını hangi konuların oluşturduğu araştırılmıştır.Türkiye?nin sendikal tarihinde çok önemli bir yeri olan Türk-İş?in yaşanan süreçte, küreselleşmeyle mücadelede başarılı olması, küreselleşme sürecine eklemlenme yerine, sorunları çözmeye yönelik stratejiler geliştiriyor olması Türkiye emek hareketinin var olması açısından önem taşımaktadır. Çalışmada esas olarak amaçlanan Türk-İş?in, küreselleşmenin etkisiyle sendikaların içine sürüklendiği kriz ortamında değişim, dönüşüm yaşayıp yaşamadığını, bunun yayın faaliyetlerine yansıyıp yansımadığını Türk-İş Dergisi incelenerek ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of globalization, of which results have started to be felt in the 1980s, on labor and unions is mainly analyzed. The main research areas are Turk-Is, the first confederation of Turkey, and Turk-Is Dergisi, one of its periodicals. Globalization process and competition environment, brought with it, rapidly increasing unemployment, changes on the structure and qualification of labor, expansion of service industry, spread of flexible working conditions, increase of subcontracting not only have changed traditional industrial relations system but also have weakened labor unions which are one of the most important parts of the system. And this has made existence of unions open to question. The publication activity of unions is a crucial means for unionist struggle. In this study, reactions of Turk-Is against those structural changes are tried to be presented by examining Turk-Is Dergisi. Thus, It has also been evaluated on what purpose Turk-Is Dergisi has been published and whether it is an effective tool for struggle or not. It is also explored that whether the changes appeared through globalization have been reflected on Turk-Is Dergisi and the subjects by which the publication policy of Turk-Is Dergisi is formed in such a critical period for unionist movement. Instead of being adjoined to globalization process, Turk-Is' success in the struggle against it and its strategy development approach for problem solving are critically important for the existence of Turkish unionist movement. The main aim of this study is to analyze Turk-Is Dergisi and to find out whether Turk-Is has changed and been transformed during the process when unions have had depression due to the effect of globalization and whether this effect has been reflected on publication activities.