Artvin Meydancık yöresinde Ayı (Ursus arctos L.)'nın yayılışı, habitat kullanımı ve popülasyon yoğunluğu
Habitat use, distribution and population density of Brown bear (Ursus arctos L.) in Meydancık, Artvin
- Tez No: 332038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Artvin ili Meydancık yöresinde ayının yayılışı, habitat kullanımı ve popülasyon yoğunluğunun tespiti amaçlanmıştır. Bu kapsamda oluşturulan örnek noktalarda ve transektlerde doğrudan ve dolaylı gözlem çalışmaları yapılmıştır. Besin tercihlerinin ortaya konulmasında ise doğrudan gözlemler ve dışkı analizleri kullanılmıştır. Oluşturulan vejetasyon örnek noktalarında ayının potansiyel besin çeşitleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, ayının araştırma alanının tamamına yakınında yayılış gösterdiği ancak Doğu Karadeniz göknarı (Abies nordmanniana subsp. nordmanniana) habitatlarını %67.3, ladin (Picea orientalis) habitatlarını %18.8, saf meşe (Quercus sp.) habitatlarını %4.1 ve açıklık alanları %3.7 oranında kullandığı ortaya konulmuştur. Alandaki ayı popülasyon yoğunluğu 13 ayı/100 km2 olarak bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre, ayının yoğun olarak kullandığı habitatlar korunmalı ve iyileştirilmeli, alana yapılacak her türlü müdahalede ayının habitat ve beslenme karateristikleri dikkate alınmalıdır. Alanın taşıma kapasitesine yönelik çalışmalar ile ayının popülasyon yoğunluğu sağlıklı bir şekilde düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the habitat use, distribution and population density of brown bear (Ursus arctos L.) in the territory of Meydancık, Artvin, Turkey have been investigated. For his purpose, direct and indirect observation methodologies were used in the sampling plots and through the transects. Diet preferences of the brown bear were determined from direct observation as well as the lab analysis of the fecal that been collected in the field. In addition to fecal analysis, potential variation of diet in sampled vejetation areas were searched out. As a result, bears were extensively found in 67.3 percent of fir stands, 18.8 percent of spruce stands, 4.1 percent of pure oak stands and 3.7 percent of clear cut areas. We found that there were 13 bears per 100 km2 in the overall study area. We suggest that the habitat those are used by brown bears should be protected and improved. Before doing any management activities in the area, the habitat characteristics and diet preferences of the bear should be considered. The carrying capacity of the area is way above the average. Any excess population of the bear must be well balanced.