Konuşma tanıma teknolojisi kullanılarak okul öncesi bilişsel kazanımlarının öğretimi için yazılım geliştirme
Developing a software for teaching cognitive gains of pre-school using speech recognition technology
- Tez No: 332056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde ses teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile konuşma tanıma birçok alanda kullanılmaktadır. Görsel ve işitsel teknolojilerin eğitime olumlu etkileri gözlemlenmesi sonucunda eğitim sisteminin her aşamasında bu teknolojiler yer almaktadır. Gelişen bu teknolojilerin çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağladığı düşünüldüğünde, okul öncesi eğitimdeki önemi ortaya çıkmaktadır. Bu durum dikkate alınarak bu tez çalışmasında konuşma tanıma teknolojilerinin donanımdan bağımsız bilgisayar kullanılabilme özelliği gibi avantajlarını okul öncesi eğitime yansıtmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bilgisayar destekli okul öncesi eğitim sürecinde kullanılmak üzere konuşma tanıma teknolojileri ile desteklenmiş bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım ile öğrencilerin, klavye, fare vb. donanım elemanlarından bağımsız okul öncesi eğitim programında yer alan bilişsel kazanımları elde etmeleri hedeflenmiştir.Yazılım, Visual Studio C# programlama dilinde konu ve uygulama kısımları olmak üzere iki bölümde hazırlanmıştır. Görsel etkiyi arttırabilmek için ise C# programı içerisinde Flash CS3 programı ile hazırlanan flash dosyaları kullanılmıştır. Konuşma tanıma, Dikte firmasının deneme sürümü olan DikteApiF20 programı ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the developments in audio technologies, speech recognition has been started to be used in many areas. As a result of the educational positive effects of visual and audio technologies, these technologies are included in every stage of education system. Considering these technologies provides children learning with fun it becomes important in pre-school education. Consideration this in thesis, it?s aimed to reflect some advantages pre-school education such as using hardware independent-speech recognition technologies. Setting out with this aim in this thesis, sample innovations in the area of speech recognition technology are aimed to be applied to the pre-school education. With the help of improved software, it?s aimed to achieve students cognitive gains in pre-school curriculum with hardware independent keyboard, mouse and so on.The software in visual studio C# programming language is prepared in two parts of subject and application. In order to increase visual effects, flash files prepared with Flash CS3 program are used in C# program. Speech recognition is provided with the trial version of Dikte Software Company.