Siber güvenlikte biyometrik sistemler ve yüz tanıma
Biometric systems in cyber security and face recognation
- Tez No: 332057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Globalleşen ve dijital ağların yaygınlaştığı dünyamızda insanların hayatında teknoloji giderek artan bir oranda yer almaya devam etmektedir. Bu sistemlerin güvenliğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Elektrik, elektronik sistemler, internet, intranet, bilgi ve bilişim sistemleri güvenliği ile ilgili her şey ve bu kapsamda alınan her türlü güvenlik önlemi siber güvenlik olarak ifade edilmektedir.Siber güvenliğin kapsadığı alanlardan biri olan ve insanları farklı kılan ölçülebilir psikolojik veya davranışsal özelliklerin kimlik tespit amacıyla kullanıldığı biyometrik sistemler hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle otomatik kimliklendirme yaparak giriş çıkış kontrolünde kullanımı ön plandadır. Biyometrik sistemlerden olan yüz tanıma ise günümüzde halen üzerinde çalışılan bir konudur. Bu tezde yüz tanıma ile ilgili daha iyi sonuçlar elde etmek için yeni yaklaşımlar incelenmiş ve yüz tanıma işlemini gerçekleştiren bir yaklaşım geliştirilmiştir.Özellikler, nesne tanımanın temel unsurlarıdır. Bu nedenle, bir yüzü tanımlamak için yüz tanıma sürecinde, hangi özelliklerin verimli kullanıldığını bilmek gerekir. Bu kapsamda birçok yaklaşımın yanında, SIFT algoritması yüz tanıma amaçlı özellikle yüz bölgesindeki etkin değişmez özellikleri bulmak için kullanılmıştır.Bu tezde, siber güvenlik, biyometrik yöntemler ve yüz tanıma problemi üzerinde araştırma yapılarak, kullanılan temel yöntemler incelenmiştir. Nesne eşleştirmede kullanılan yöntemlerden biri olan SIFT yöntemi yüz tanıma amacıyla farklı yüz veritabanlarında ve farklı şekillerde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The era of digital technology in our globalizing world is increasingly continuing to taking place in the lives of people. Ensuring the security of these systems is of great importance. Electrical, electronic systems, internet, intranet, knowledge, and information systems security and everything to do with all kinds of security measures are taken in this context, is referred to as cyber security.Cyber ??security is one of the areas covered by measurable psychological or behavioral traits that distinguish people and is used for identification. Biometric systems are becoming increasingly common. In particular, the use of automatic identification is important in the control of entry and exit. Today, Biometric face recognition systems are still hot topic. In this thesis, new approaches about face recognition are investigated and a face recognition approach is developed to achieve better results.Features are essential elements of object recognition. Therefore, to define a face in recognition process, it must be known what features are being used effectively. In this context, beside many approaches, SIFT algorithm is used to find unchanged features for face recognition.In this thesis, cyber security, biometric systems, and face recognition methods are investigated. SIFT, one of the methods used in the object matching, is tested in different ways and with different face data for the purpose of face recognition.