Damızlık küçükbaş hayvan bilgi sistemi yazılım süreçleri
Breeding goat and sheep information system software processes
  1. Tez No: 332055
  2. Yazar: CANER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma kapsamında Türkiye?deki damızlık keçi ve koyun hayvanların kaydını tutan ve destekleme şartlarına uygun hayvanların sahiplerine ödenen yıllık destekleme ödemelerini yöneten bilgi sistemi ele alınmıştır. Bunun yanında yazılım yaşam döngüsü ve yazılım süreç adımları incelenerek yazılım projesinin baştan sona geçtiği önemli aşamalar vurgulanmıştır. Birleşik modelleme dili diyagramlarının yazılım projelerine kattığı önemden bahsedilmiş ve bazı diyagramlar bilgi sisteminin ilgili süreçlerinde kullanılmıştır. Yazılım mühendisliği konularından yazılım projeleri geliştirme süreçlerinde daha çok faydanılması gerektiği gözlemlenmiş ve bu sebeple damızlık koyun keçi bilgi sisteminde bu konulardan sıkça yararlanılmıştır. Bilgi sisteminin kurulumuyla gelen faydalar ve kolaylıklardan bahsedilmiş ve yazılıma gelecekte ilave edilmesi gereken yapılar öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, we have discussed an information system which manages the annual support payments provided to the animal owners who records the breeding goats and sheeps in Turkey and whose animals are eligible for support. Besides, by observing the software lifecycle and its processes, the important stages of the software have been entirely pointed out. The importance of the contribution of the diagrams of unified modelling language to the software projects has been mentioned and some of the diagrams have been used in the related processes of the information system. It was observed that it had been necessary to benefit from the software engineering subjects more during the software development processes and therefore, it has been often benefited from these subjects in the ?Breeding goatandsheep information system?. The advantages and means through the establishment of the information system have been mentioned and the structures necessary to be added to software in the future have been presented as a suggestion.