HVAC sistemlerinde aç-kapa ve bulanık mantık kontrolün kıyaslamalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of turn on-off and fuzzy logic control on HVAC systems
- Tez No: 332064
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında; kapalı bir ortam için değişken hava debili bir HVAC sisteminin modellenmesi ve kontrolü yapılmıştır. Kurulan modelde göz önüne alınan kapalı ortamın soğutulması için, dış ortamdan iç ortama transfer olan ısı enerjisi ve klima santralinden havanın soğutulması için çekilen ısı gücü denklemleri kullanılmıştır. Daha sonra bu denklemlerin klasik aç-kapa kontrol ve bulanık mantık kontrol kullanılarak zamana bağlı çözümlemeleri yapılmış ve sistemin kontrol davranışları incelenmiştir. Ayrıca sistemde hava tahliye oranı (?) kullanılarak, sistemdeki iç hava kalitesi değişiminin sistemin enerji sarfiyatına etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular göstermektedir ki; bulanık mantık kontrolünün aç-kapa kontrolüne göre hem ısıl konfor açısından hem de enerji tasarrufu açısından belirgin bir üstünlüğü vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the modelling and control of a HVAC system for an indoor space with variable flow rate have been done. In order to cool of indoor space which is taken account in the model, heat transfer energy from external to internal of space and thermal power is taken for cooling of the air conditioning plant equations have been used. Subsequently, these equations have been solved with using the classic on-off control and fuzzy logic control with respect to time and system control characteristics have been analyzed for both control applications. Additionally, in the system vent ratio (?) has been used for investigating of effect of exchange indoor air quality to system?s energy consumptions. The obtained results show that, fuzzy logic control has significant superiorities such as thermal comfort and energy consumptions compared with on-off control.