Vakıf taşınmazların korunma ve geliştirilmesinde yönetim sorunları ve çözüm yaklaşımları
Management problems and solution approaches on protection and development of foundation properties
- Tez No: 332063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Ülkemizde birçok kurum taşınmaz tabanlı projeler üretmekte ve buna yönelik arazi yönetimi uygulamaları yürütmektedir. Bu noktada TKGM, ülke bütününde e-devlet kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) teknolojilerinin etkin kullanımıyla güncel mülkiyet bilgilerini sunabilen bir lider kurum portresi çizmektedir. Taşınmaz tabanlı uygulamaların yoğun olduğu diğer kurumların da TKGM ile entegre olabilecek veri formatında taşınmaz tabanlı işlemlerini modellemeleri gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bu bağlamda incelendiğinde, arazi yönetimi uygulamalarının yoğun olduğu bir kurum olduğu görülecektir. Nitekim VGM?nin 40.000 civarında mazbut vakıf ve 70.000?in üzerinde vakıf taşınmazı yönettiği bilinmektedir. Bu noktada CBS teknolojisi ve CAD uygulaması kurum bünyesinde kullanılmaktadır. Ancak, kurumlar arası koordinasyon, ortak formatta veri üretimi, e-devlet mantığında bir sistem tasarımı gibi kapsamlı sistem modellemesinin VGM bazında yapılmadığı, bu yönüyle mevcut çalışmaların eksik ve kapalı bir sistem oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasıyla vakıf taşınmazların korunması ve geliştirilmesi için etkin bir arazi yönetimi sisteminin modellenmesine yönelik çözüm yaklaşımlarının ortaya konması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, many institutions produce real estate based projects and conduct land management implementations At this point, General Directorate of Land Registry and Cadastre (GDLRC) appears to be leader institution provides ownership information related to current information of real estate in the concept of e-government in all country by using effectively Geographical Information System technology (GIS). Other institutions that do some intensive applications should re-model real estate implementations in data format so as to integrate GDLRC that is leading position in terms of real estate based institutions. Once it is investigated in the concept mentioned above, the General Directorate of Foundations (GDF) will be seen as an institution which does intensive land management implementations. In fact, it is known that GDF has represented about 40.000 registered foundations and administered about 70.000 real estates of registered foundations. At this point, GIS technology and CAD applications have been used at GDF works. However, it has been revealed that different than other government organizations, GDF is lack of coordination among institutions, production of a common data format, and designing a system in the logic of e-government, which cause the current implementations and practices to compensate for an inadequate and closed system. In this dissertation, it is aimed to determine the problems and solution approaches of modeling an effective land management system for protection and development of the foundation properties.