Doğu Karadeniz'de deniz levreği'nde (Dicentrarchus labrax) ölümlere sebep olan bakteriyel hastalıklar ve mevsimselliklerinin belirlenmesi
Bacterial pathogens causing mortalities in the sea bass (Dicentrarchus labrax) and determination of seasonal occurrence in the Eastern Black Sea
- Tez No: 332093
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Karadeniz?de levreğin (Dicentrarchus labrax) yetiştirme evresini kapsayacak şekilde, Haziran-Aralık arası aylık olarak Perşembe ve Yomra İşletmeleri?nden dörtyüz yetmiş altı balığın böbrek ve dalaklarından bakteriyel izolasyon yapılmış ve buna paralel olarak aynı balıkların sağ birinci solungaç arkları parazit sayısını belirleme amaçlı örneklenmiştir. Toplamda izole edilen 137 bakterinin tamamına biyokimyasal testler uygulanmış ve antibiyogram profilleri çıkarılmıştır. Ayrıca 16S rDNA dizi analizi ile türleri belirlenmiştir. İzole edilen 24 bakteri türünden bölgemizde sıkça, balık patojeni olarak Aeromonas veronii (%47,6), Photobacterium damselae subsp. damselae (%14), Vibrio vulnificus (%5), Vibrio rotiferianus (%3,3) ve Vibrio harveyi (%3,3) izole edilmiştir. Bu bakterilerin oluşturduğu 12 adet çoklu enfeksiyon belirlenmiştir. Ayrıca Listonella anguillarum, Vibrio ponticus, Vibrio furnissii ve Vibrio parahaemolyticus çalışmada izole edilen diğer balık patojeni bakteri türleridir. Diplectanum aequans çalışmanın gerçekleştirildiği işletmelerde yüksek prevalense (%92?lere varan) sahip tek parazit türü olarak tespit edilmiştir. Parazitin sayısı arttıkça aynı zamanda bakteri izole etme olasılığının arttığı gözlemlenmiştir. Çalışmamızda, balık patojeni olmayan zootonik patojenlerin (Bacillus thuringiensis, Bacillus anthracis strain Ames, Staphylococcus haemolyticus) ve Bacillus safensis FO-036b gibi türlerin beklenmeyen bir şekilde birden fazla izole edilmeleri işletmelerin yoğun olarak tarımsal ve evsel atıkların etkisi altında kaldığını göstermektedir. İzole edilen bakteri türleri Karadeniz?de ilk kez balık patojeni olarak tespit edilmiş olup bu rapor bir ilk niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In Black Sea, bacterial sampling of kidney and spleen of 476 sea bass (Dicentrarchus labrax) carried out monthly, from June and December, from Perşembe and Yomra growout farms. The first gill arc of each sampled fish was also sampled to determine the number of gill parasite of the isolated 137 bacteria were characterized biochemically tests, including antibiogram profiles. Besides their family and species were identifed by the help of 16s rDNA sequence analysis. Of the isolated 24 bacteria species , the most frequently isolated bacteria that are pathogenic to fish were Aeromonas veronii (47,6%), Photobacterium damselae subsp. damselae (14%), Vibrio vulnificus (5%), Vibrio rotiferianus (3,3%) and Vibrio harveyi (3,3%). Twelve cases of mix infections involving up to three bacteria and gill parasite, were also detected. Moreover Listonella anguillarum, Vibrio ponticus, Vibrio furnissii and Vibrio parahaemolyticus were the other pathogenic bacteria rarely detected. Diplectanum aequans was the only parasite with high prevelans (up to %92). It is observed that the more the numbers of the bacteria increases, the more possiblity of isolation of the bacteria increases. In our study surprisingly zoononic pathogens (Bacillus thuringiensis, Bacillus anthracis strain Ames, Staphylococcus haemolyticus) and Bacillus safensis FO-036b were frequently isolated indicating that farms were under the influence of domestic and agricultural effluents. These isolated bacterial fish pathogens characterised in this study were the first detected and report in this study for the region.