Altındere vadisi (Trabzon-Maçka)'nde ekolojik temelli turizm planlama yaklaşımı ve alternatif turizm olanaklarının araştırılması
An investigation of ecology based planning approach and opportunities for alternative tourism at Altindere valley (Trabzon-Maçka)
  1. Tez No: 332092
  2. Yazar: ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Küreselleşen dünyadaki iletişim ve ulaşım teknolojisindeki hızlı gelişmeler turizm anlayışında köklü değişimler yaratmasının sonucunda kitle turizm hareketlerine olan ilgi azalırken doğa ile bütünleşen, turistik faaliyetlere katılanların normal yaşantısının ve alışkanlıklarının dışında çevreye duyarlı bir turizm çeşidine olan ihtiyaç meydana gelmiştir. Tez çalışması Trabzon İli Altındere Vadisi?nde turizm aktiviteleri açısından çok zengin doğal ve kültürel kaynak değerlerine sahip, Maçka İlçesi Yazlık Köy Yerleşimi ile mezra ve yayla yerleşimlerini kapsayan alanlar üzerinde yürütülmüştür. Bu alanlar üzerinde doğal ve kültürel yapının belirlenerek turizm amaçlı alan kullanımları için var olan potansiyelin ortaya konması çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırmada, Altındere Vadisi?nde bulunan Yazlık Köyü, yayla alanlarının ve çevre yerleşimlerin ekolojik temelli turizm ve alternatif turizm etkinlikleri açısından kullanımını ortaya koymaya yönelik olarak birbirini destekleyen birçok yöntem kullanılmıştır. Çalışma üç aşamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşamasında araştırma alanındaki doğal, tarihi ve kültürel verilere ilişkin saha sörveyleri yapılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler çalışmanın ikinci aşamasında kullanılan ?ekolojik değerlendirme yöntemi? ve ?V-Wert? yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında hazırlanan turizm potansiyeli haritaları çakıştırılarak ?Alternatif Turizm Amaçlı Alan Kullanım Potansiyeli? haritası elde edilmiştir. Sonuç olarak, %7.94
Özet (Çeviri)
Rapid developments in the communication and transportation technologies in the globalizing world has not only caused major changes in the understanding of tourism causing a decrease in the collective tourism activities but also created a need for a kind of tourism sensitive to the environment and in harmony with the nature for those participating in tourism activities in addition to their normal life and habits. This dissertation study was carried out in the Altındere Valley of Trabzon city at the Maçka Province, Yazlık Village settlement which is rich in tourism activities and possesses very rich natural and cultural resource values. The study is based on putting forward the potential for tourism activities at the study sites in the light of the data by determining the natural and cultural structure. In the study, various methods which support each other were used in order to determine the use of high plateau areas and surrounding settlements of Yazlık Village located in Altındere Valley for ecologically based tourism and alternative tourism activities. The study was carried out in three phases. In the first phase of the study, by carrying out field surveys, data was collected regarding the natural, historical and cultural values of the study area. The obtained data was evaluated in the second phase of the study by using the ?V-Wert? method and ?ecological evaluation method?. In the third phase of the study, a map of ?Potential for Site Use for Alternative Tourism? was obtained by combining the tourism potential maps prepared. As a result, among the fields which have emerged 7.94% was found to have