Trabzon-Giresun arasındaki tersiyer volkanitlerinin petrografisi, 40Ar-39Ar jeokronolojisi, petrokimyası, Sr-Nd-Pb izotop jeokimyası ve petrolojisi
Petrography, 40Ar-39Ar geochronology, petrochemistry, Sr-Nd-Pb isotope geochemistry, and petrology of tertiary volcanic rocks between Trabzon and Giresun areas
- Tez No: 332118
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Trabzon-Giresun arasındaki Tersiyer volkanitlerinin petrografik, mineral kimyası, 40Ar-39Ar jeokronolojisi, tüm-kayaç ve Sr-Nd-Pb izotop jeokimyası verileri kullanılarak petrolojisi irdelenmiştir. Hafif alkali karakterli Eosen volkanitleri (42.4-44.7 My), bazalt, traki-bazalt ve bazaltik traki-andezit (BTB) ve trakit, traki-andezit (TT) takımlarından, orta alkali afiniteye sahip Miyosen volkanitleri (5.8-6.0 My) ise bazanit-tefrit (BT) takımından oluşmaktadır. Tüm takımlar; BİLE, Th ve Ce?ca zenginleşmiş, YÇAE?ce fakirleşmiş N-OOSB?a normalize iz element dağılımları ile yitim izi gösterirler. Eosen yaşlı takımlar hafif derecede zenginleşmiş (LaN/LuN=4.65-11.64) ve Miyosen yaşlı takım ise yüksek oranda zenginleşmiş (LaN/LuN=36.43-69.0) kondrite normalize NTE dağılımları sergilemektedir. Eosen takımlarında (87Sr/86Sr)i (0.703893-0.704479), (143Nd/144Nd)i (0.512680-0.512794), ?7/4Pb (10.68-14.69) ve ?8/4Pb (52.53-63.30), Miyosen takımında ise (87Sr/86Sr)i (0.705178-0.705362), (143Nd/144Nd)i (0.512666-0.512689), ?7/4Pb (11.81-13.53), ?8/4Pb (46.94-52.53) arasında değişmektedir. İncelenen volkanitler; çarpışma sonrası genleşme jeodinamik evrimine sahip olup, yitim akışkan±ergiyikleri ile zenginleşmiş spinel-granat(?) içeren litosferik mantodan türeyen ana magmalardan karmaşık magmatik süreçlerle farklılaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Tertiary volcanic rocks between Trabzon and Giresun areas were investigated by using petrography, mineral chemistry, 40Ar-39Ar geochronology, whole-rock and Sr-Nd-Pb isotope geochemistry data. Mildly alkaline Eocene volcanic rocks (42.4-44.7 Ma) comprise of basalt, trachybasalt and basaltic trachyandesite (BTB) and trachyte, trachyandesite (TT) suites, and medium alkaline Miocene volcanic rocks (5.8-6.0 My) consist of basanite-tephrite (BT) suite. N-MORB normalized trace element distributions of the all suites are characterized by enrichment in LILEs, Th and Ce, and depletion in HFSEs, implying a subduction fingerprint. Chondrite normalized REE patterns of the rocks display slight enrichment with LaN/LuN=4.65-11.64 for the Eocene aged suites whereas high enrichment patterns with LaN/LuN=36.43-69.0 for the Miocene aged suites. (87Sr/86Sr)i, (143Nd/144Nd)i, ?7/4Pb and ?8/4Pb values are (0.703893-0.704479), (0.512680-0.512794), (10.68-14.69) and (52.53-63.30) in the Eocene suites whereas (0.705178-0.705362), (0.512666-0.512689), (11.81-13.53) and (46.94-52.53) values in the Miocene suites, respectively. The studied volcanic rocks have evolved a post-collisional extension geodynamic setting, and were differentiated via complex magmatic processes from parental magmas derived from spinel-garnet(?) bearing lithospheric mantle source which were enriched by subduction related fluids ± melts.