Orman ürünleri sanayi sektörünün veri zarflama analizi yardımıyla etkinlik ölçümü
Effience measurement of forest products industry by means of data envelopment analysis
  1. Tez No: 332130
  2. Yazar: PINAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz koşullarında rekabet her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. İşletmelerin değişen dünyaya ayak uydurabilmeleri, bir anlamda en uygun girdi bileşimi ile en yüksek kazancı elde etmelerine bağlıdır. İşletmenin pazara yakın olması, ucuz işgücü, hammadde, teknoloji ve enerjiye sahip olmak uygun girdi bileşiminin sağlandığı anlamına gelmemektedir. Benzer olanaklara sahip bir başka işletmenin söz konusu kaynaklarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi, onu rekabet ve karlılık açısından avantajlı duruma getirecektir. Ekonomik koşullardaki değişmeler, üretim yöntemlerindeki gelişmeler ve rekabetin artması işletmeleri üretim süreçlerinde iyileştirme yapmaya zorlamaktadır. Etkinlik ölçümünde en çok kullanılan yöntemlerden biri Veri Zarflama Analizi (VZA)?dir. VZA, çok sayıda girdi ve çıktı değişkeni bir arada değerlendirerek etkinlik düzeylerinin hesaplanmasında kullanılan matematiksel programa dayalı, parametrik olmayan etkili bir ölçüm tekniğidir. Bu çalışmada Türkiye?de imalat sanayisi içerinde yer alan sektörlerin etkinlik ölçümleri yapılmış ve özellikle Orman ürünleri sanayi sektörü içerisinde yer alan alt gruplar, etkinlik analizi yardımıyla karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Sektörlerin etkinlik ölçümleri 2009-2011 yılları itibariyle girdi yönelimli Veri Zarflama Analizi modeli yöntemiyle incelenmiş ve finansal açıdan değerlendirilmiştir. Yapılan analizde 7 girdi ve 3 çıktı değişken kullanılarak etkin olan ve etkin olmayan sektörler tespit edilmiş olup 2009 yılında 8 imalat alt sanayi, 2010 yılında 10 imalat alt sanayi ve 2011 yılında ise 5 imalat alt sanayi etkin çıkmıştır. Ayrıca etkin olmayan işletmeler için kullanılan girdi ve çıktı değişkenlerinde, olması gereken değişiklikler belirtilmiştir. 2009-2011 yıllarında orman ürünleri sanayi sektöründe yer alan Mobilya imalatı toplam etkin çıkmıştır. 2009-2010 yılları arası Ağaç, Ağaç ürünleri imalatı toplam etkin çıkmıştır. Kağıt, Kağıt ürünleri imalatı ise 2009-2011 yılları arası toplam etkin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s business circumstances, competition is becoming more important day by day. The fact that companies can adapt to the chancing world is dependent on making a high profit with the optimum input composition. To be close to the markets for companies, cheap labour, raw materials and having the energy do not mean that appropriate composition of input is provided. Other companies with similar possibilities will be advantageous in terms of competition and profitability if they can use available resources efficiently and productively. Changes in economic conditions, improvements in production methods and increasing competition force companies to make improvements in production processes. One of the methods most widely used in measurement of efficiency is Data Envelopment Analysis (DEA). Based on mathematical program, Data Envelopment Analysis is an effective and non-parametric measurement technique used in calculating level of efficiency by evaluating many input and output variables together. In this study, efficiency of sectors which take place in manufacturing industry has been measured and especially sub-groups in forest products industry have been investigated relatively by the help of efficiency analysis. Efficiency measurements of sectors has been identified by using 7 input and 3 output variables. 8 manufacturing sub-industry in 2009, 10 manufacturing sub-industry in 2010 and 5 manufacturing sub-industry in 2011 has been found to be efficient. Moreover, changes which should be done on input and output variables has been stated for inefficient companies. Furniture manufacturing which takes place in forest products industry between the years 2009 and 2011 has been found to be total efficient. Wood and wood products between 2009 and 2010 have been found to be total efficient. However, paper and paper products between 2009 and 2011 have been found not to be total efficient.