Açılabilir regle yüzeylerin tasarımı üzerine
On design of developable ruled surfaces
  1. Tez No: 332159
  2. Yazar: ASLI TEKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, NURBS eğri ve yüzeyleri geometrik olarak incelenmiş ve NURBS açılabilir regle yüzeyleri ile bir tasarım uygulaması yapılmıştır. Tezde, eğri ve yüzeylerin diferansiyel geometrisi, Bezier ve B-spline eğrileri ile ilgili temel bilgiler hatırlatılarak, BDGT de yaygın olarak kullanılan NURBS eğri ve yüzeyleri incelenmiş ve bunlarla ilgili geometrik algoritmalar verilmiştir. Gerilmeye müsait olmayan malzemelerin imalatında kullanılan açılabilir regle yüzeylerin geometrik özellikleri üzerinde çalışılmış ve CAD/CAM de yaygın olarak kullanılan NURBS açılabilir regle yüzeyleri elde edilmiştir. Bu tezin amacı; Bezier, B-spline ile NURBS eğri ve yüzeyleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar dikkate alınarak, bu çalışmanın BDGT da etkin bir şekilde nasıl kullanıldığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, NURBS curve and surfaces has been examined in geometrically and a geometric design application with NURBS developable ruled surfaces is performed. In this thesis, basic informations are given about differential geometry of curves and surfaces, Bezier and B-spline curves, NURBS curves and surfaces which are commonly used in CAGD are examined and geometric algorithms related with NURBS are given. Geometric properties of developable ruled surfaces which are used in manufacture of not amenable to stretching materials have been studied and NURBS developable ruled surfaces which are commonly used in CAD/CAM are obtaned. The purpose of this thesis is to reveal how to use B-spline and NURBS curves and surfaces effectively in CAGD by taking into account the similarities and differences between B-spline and NURBS curves and surfaces.