Geri tayf türü yıldızların uçlaşma ölçümü
Polarimetry of late type stars
  1. Tez No: 332160
  2. Yazar: CENK KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde uçlaşmaölçüm açıklanarak, geri tayf türü yıldızların uçlaşmaölçüm ile yapılan çalışmaları incelenmiştir. Bir gözlem yöntemi olan uçlaşmaölçüm, gökcisimlerinin manyetik alanlarının saptanmasında ve saçılan ışığın incelenmesiyle ortam veya gökcisminin özelliklerinin öğrenilmesinde kullanılmaktadır. Uçlaşmaölçüm ülkemizde henüz uygulanmamış bir gözlem yöntemi olduğundan bu gözlem yönteminin ayrıntılı bir açıklaması yapılarak öneminden bahsedilmiştir. Uçlaşmaölçüm ile yapılan çalışmalar içerisinde geri tayf türü yıldızlar önemli bir yer tutmaktadır. İçerisinde birçok farklı yıldız sınıfını barındıran geri tayf türü yıldızların her türü ile ilgili yapılan uçlaşmaölçüm çalışmaları incelenmiştir. Bu gökcisimlerinden uçlaşmaölçüm ile elde edilebilecek bilgiler verilerek uçlaşmaölçümün diğer gözlem yöntemlerinden üstünlüğü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polarimetry of the late type star researches has been explained and presented. As an observational method the polarimetry is used to determine the magnetic fields of the celestial objects and is also used to investigate the properties of the celestial objects and environment by using the scattering light. Due to polarimetry have not used in our country yet, this observational method is explained in detail and its importance is mentioned. Late type stars are very important in the polarimetric researches. Late type stars have many different star categories and all their polarimetric researches are investigated in detail. Achieved information by the polarimetry of these celestial objects is summarised with polarimetry and advantages of polarimetry in comparison to other observational methods is discussed.