Gediz Havzası örneğinde traktör kullanımı temel değerler ve başlıca ilişkiler
Core values and key relations on tractor use as in the example of Gediz Basin
  1. Tez No: 332179
  2. Yazar: GÜLDEN ÖZGÜNALTAY ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Gediz Havzası örneğinde bitkisel üretim ve traktör kullanımına ilişkin temel değerler ve başlıca ilişkilerin belirlenmesidir. Ege Bölgesi?nde (İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli) yürütülen anket çalışması sonucunda çiftçi bazında kullanılan traktörlerin hangi model ve güç grubunda olduğu, ne zaman satın alındığı, odometre (çalışma saati sayacı) değerlerinden traktörlerin çalışma saatleri tespit edilmiştir. Ürün deseni, verim ve diğer mekanizasyon ilintili değerlerde anket çalışmasında içerilmiştir. Tabakalı örnekleme yöntemi esasına dayalı olarak yürütülen anket çalışması 305 traktör sahibi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde dilen bilgilerin excel içerisinde filtreleme yaparak analizlerinin yapılması sonucunda traktör kullanımı ve diğer mekanizasyon ilintili konular arazi kullanımı, ürün deseni ile ilintilendirilmiştir. Gediz havzası genelinde farklı traktör gruplarında yer alan traktörlerin yıllık kullanım süreleri ortalama olarak 554 saat olarak hesaplanmıştır. GPS cihazı ile yapılan ölçümler sonucunda çiftçilere ait parsellerin koordinatları belirlenmiş ve elde edilen bu bilgiler GeoMedia Professional 6.1 CBS programına girilmiştir. Toprak grubu, ürün deseni, traktör kullanımı ve mekanizasyon göstergelerinin çaprazlama sorgulamasının yapılmasına olanak veren altyapı oluşturulmuştur Bu çalışma kapsamında güncellenebilir, farklı açılardan zenginleştirilebilir, planlamaya dayalı uygulamalar için model olabilecek etkin bir veri tabanı oluşturulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the crop pattern and use of tractor relations as in the example of Gediz Basin. A survey based study was conducted in the Aegean Region (in the provinces of İzmir, Aydın, Manisa and Denizli) in order to find out the model and power groups of the tractors, time to purchase of the tractor and odometer values. Crop pattern, yield and other mechanization related issued such as the number of agricultural tools and machinery were also included in the survey. In order to determine the sampling size, stratified sampling method was applied in the study. As a result, the survey study with 305 tractor owners was carried out. From the results obtained from the data as analyzed in excel by filtering the data, tractor and mechanization related issues were correlated with land use and crop pattern. The general results for the Gediz Basin indicated that the use of tractors on yearly basis varies depending upon the power of the tractor and also varies from one province to another within the boundaries of the basin. But in general, the yearly use of tractors in general is about 554 hours (average of 534 tractor odometer values). Using the GPS device, the locations of the plots were determined for further evaluation of the data and GeoMedia Professional 6.1 GIS software was used for this purpose. Soil type, tractor use and mechanization related issued were prepared as different layers in the program for further analysis. It is believed that creating such a dynamic database can be updated and further developed for management and decision making process.