Rekreasyonel balıkçılıkta yasal düzenlemeler
The legal regulations regarding recreational fishing
- Tez No: 332186
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, rekreasyonel balıkçılığa ilişkin uygulanan yasal düzenlemeler araştırılarak, rekreasyonel balıkçılık hakkında yönetim mekanizmalarının yararlanabileceği bir alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Rekreasyonel balıkçılığın tanımı yapılmış, Türkiye'deki ve Dünya?daki yeri karşılaştırılmış, bu sektörün dünya çapındaki genişliğinden bahsedilmiş ve ülke ekonomilerine katkıları değerlendirilmiştir. Ayrıca kıyıdan, tekneden veya sualtından yapılan rekreasyonel balıkçılığa ilişkin lisans rejimlerine yer verilmiştir. Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri?ndeki satış yasakları, minimum avlanma boyları, zaman kısıtlamaları, av aracı ve saha sınırlamaları gibi yönetim önlemlerinin kıyaslanması yapılmıştır. Akdeniz ülkelerindeki Sualtı rekrasyonel balıkçılığına ilişkin uygulanan yasal düzenlemeler incelenmiştir. Bu kapsamda mevzuattaki eksiklikleri ortaya koyacak ve diğer çalışmalara kaynak olabilecek bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an infrastructure, from which the management mechanisms on recreational fisheries can benefit, was aimed to be constituted by means of studying the applied legal regulations regarding the recreational fisheries. Recreational fisheries? description was made, place in Turkey and in the world was compared, world wide extension of this sector was stated and its contributions to the economies of the countries were assessed. In addition, licence regimes of shore-based, boat and marine underwater recreational fisheries were included. The comparison of management measures such as selling prohibitions, minimum landing sizes, time limitations, fishing equipment and area limitations in Turkey and Mediterranean Countries, was carried out. Legal regulations of marine underwater recreational fisheries in Mediterranean countries were studied. Within this scope, a study, which will present the deficiencies in the legislation and be a reference for other studies, was performed.