Analysis of a business model to offer energy saving technologies as a service
Enerji tasarrufu teknolojilerinin hizmet olarak sunulmasının iş modeli analizi
- Tez No: 332223
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Binaların küresel enerji kullanımının ve CO2 emisyonunun %40?ını oluşturması sebebiyle konutlarda ve sanayide enerji verimliliğinin artırılması enerji sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi için çok önemlidir. Fakat, enerji verimli teknolojilerin uygulanmasının ya da mevcut teknolojilerin değiştirilmesinin yatırım maliyetleri bu amaca ulaşmayı önleyebilir. Bu çalışmada, enerji tasarrufu teknolojilerinin bir hizmet olarak sunulması modelinin fizibilite çalışması yapıldı. Bu bağlamda bir enerji hizmeti şirketi, belirli bir zaman için enerji harcalamarındaki tasarrufun bir kısmı karşılığında enerji tasarrufu yapan teknolojilerle ilgili tüm gerekli yatırımları yapmayı sunuyor. İlk bölümde, fiyatlardaki ve teknolojilerdeki bozulma zamanındaki belirsizliği göz önünde bulundurarak, tek bir teknoloji değişimi için iş planı analizi yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde, çoklu dönem için bütçe kısıtlamaları altında uygun teknolojileri seçerek CO2 emisyonlarını en aza indirmek veya karı maksimize etmek için bir Karışık Tamsayılı Programlama (Mixed Integer Program) modeli sunuldu. Çalışmanın sonucu olarak, bir hizmet olarak enerji verimli teknolojileri sunmanın, hem firma, hem müşteri, ve aynı zamanda çevre için kazançlı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Increasing energy efficiency in buildings and industry is a crucial way of improving energy sustainability since buildings account for 40% of the worlds energy use as well as global CO2 emissions. However, investment costs for applying or replacing existing technologies with energy efficient technologies can prevent the achievement of that goal. In this study, we investigate the feasibility of offering energy saving technologies as a service. In this arrangement, an energy service company offers to make all the necessary energy saving technology investments for a client in exchange for getting a fraction of the savings in energy expenditures for a predetermined time period. In the first part, we analyze the business plan for replacing a single technology with a more efficient one by taking into account uncertainty in energy prices and in the replacement of technologies. In the second part of the study, we present a Mixed Integer Program to minimize CO2 emissions or maximize profits by selecting the appropriate technologies under budget limitations in multiple periods. As a result, we show that offering energy efficient technologies as a service can be a win-win-win arrangement for the firm, its client, and also for the environment.