Depo çalışanlarının lojistik 4,0 teknolojilerini teknoloji kabul modeli ile benimseme düzeylerinin belirlenmesi ve iş tatminine etkisi
Determination of the adoption level of logistics 4.0 technologies by the technology acceptance model of warehouse employees and its effect on job satisfaction
- Tez No: 853646
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OKTAY DÜNDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, Transportation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her çağda büyük değişimler yaşanmış ve insanlığın hayatını kolaylaştıracak buluşlar ortaya çıkmıştır. Şüphesiz ki lojistik 4.0 teknolojileri de lojistik sektöründe iş yapma şeklini kökten değiştirerek bu gelişmelere öncülük etmektedir. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmeler varlığını sürdürebilmek için, lojistik 4.0 teknolojilerini kullanarak rekabetçi ürün veya hizmet sunabilecektir. Lojistiğin tüm faaliyet alanında lojistik 4.0'ı verimli bir şekilde kullanılarak hem maliyetler önemli ölçüde azaltılacak hem de kısa ve uygun izlenme rotalarıyla yakıt ve enerjide büyük oranda tasarruf sağlanacaktır. Lojistik 4.0 tedarik zinciri paydaşlarını ve kurumlar arası iş birliğini geliştirmek için iletişim teknolojilerinden faydalanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, depo çalışanlarının lojistik 4.0 teknolojilerini teknoloji kabul modeli ile benimseme düzeylerinin belirlenmesi ve iş tatminine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için nicel araştırma yönteminden biri olan anket yöntemi kullanılmış ve Konya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve akıllı depo teknolojilerini kullanan bir işletmede 70 çalışana anket uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda üzerinde, algılan kullanım kolaylığının kullanıma yönelik niyet üzerinde, algılanan faydanın kullanıma yönelik niyet üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi bulunmaktadır, Algılanan kullanım kolaylığının, algılanan faydanın ve davranışsal niyetin iş tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak literatürdeki diğer araştırmalardan farklı olarak davranışsal niyet ile gerçekleşen davranış arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Diğer taraftan çalışmanın özgünlüğü açısından gerçekleşen davranışı ile iş tatmini arasında da herhangi bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Great changes have occurred in every era and inventions have emerged to make life easier for humanity. Undoubtedly, logistics 4.0 technologies are leading these developments by radically changing the way of doing business in the logistics sector. Businesses operating in the logistics sector will be able to offer competitive products or services by using logistics 4.0 technologies in order to survive. By using logistics 4.0 efficiently in all areas of logistics, costs will be significantly reduced and fuel and energy savings will be achieved through short and convenient routes. Logistics 4.0 utilizes communication technologies to improve supply chain stakeholders and inter-organizational collaboration. The purpose of this study is to determine the level of warehouse employees' adoption of logistics 4.0 technologies with the technology acceptance model and to determine its effect on job satisfaction. In order to achieve the aim of the study, survey method, which is one of the quantitative research methods, was used and 70 employees were surveyed in a company operating in Konya Organized Industrial Zone and using smart warehouse technologies. According to the results of the analysis, perceived ease of use has a positive and significant effect on perceived benefit, perceived ease of use has a positive and significant effect on intention to use, perceived benefit has a positive and significant effect on intention to use, perceived ease of use, perceived benefit and behavioral intention have a positive and significant effect on job satisfaction. However, unlike other studies in the literature, no relationship was found between behavioral intention and actual behavior. On the other hand, in terms of the originality of the study, no relationship was found between actual behavior and job satisfaction.